Biznes i praca

Faktoring jako rozwiązanie dla firm z problemami płynności finansowej

Faktoring jako rozwiązanie dla firm z problemami płynności finansowej

Faktoring to usługa finansowa dedykowana przedsiębiorcom chcącym poprawić swoją sytuację finansową. W sposób szczególny jest ona dedykowana tym właścicielom firm, którzy wystawiają faktury z długim terminem płatności wynoszącym 60 lub nawet 90 dni. Dzięki faktoringowi można w szybki sposób poprawić kondycję finansową firmy. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółowe informacje na temat tej usługi i jej wpływu na poprawę płynności finansowej. Zapraszamy do lektury.

Faktoring – co to za usługa i jak działa?

Obecnie polscy przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z wielu wyspecjalizowanych usług, dzięki którym możliwe jest poprawienie ich sytuacji finansowej. Do grona tych najpopularniejszych a zarazem najbezpieczniejszych zalicza się faktoring. Jest to usługa przeznaczona dla wszystkich przedsiębiorców sprzedających towary i usługi innym firmom w ramach tzw. odroczonego terminu płatności.

Obecnie wielu przedsiębiorców chcąc dostosować się do potrzeb swoich kontrahentów oferuje im możliwość opłacenia faktur nawet w ciągu 90 dni. To skutkuje tym, iż firma przez bardzo długi czas niejednokrotnie nie ma środków, co prowadzi do tego, iż w niektórych przypadkach firmy mają problemy z wypłacalnością. 

Właśnie dla takich firm przeznaczony jest faktoring. Usługa ta polega na tym, że przedsiębiorca (faktorant) sprzedaje wyspecjalizowanej firmie faktoringowej (faktor) wystawione przez siebie faktury, za co otrzymuje określoną kwotę pieniędzy. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie w krótkim czasie pieniędzy, dlatego nie ma ryzyka pojawienia się niewypłacalności. Faktoring powoduje, że przedsiębiorca nie musi już oczekiwać, aż kontrahent uiści swoje należności wobec niego. 

Na stronie https://pragmago.pl znajduje się więcej poradników na temat zasad faktoringu. 

Rodzaje faktoringu 

Trzy najpopularniejsze rodzaje faktoringu to:

  • faktoring mieszany – łączy ona sobie najważniejsze atuty faktoringu pełnego i niepełnego – w tym przypadku faktor odpowiada za niewypłacalność kontrahentów do wysokości kwoty, która jest wskazywana w umowie, 
  • faktoring pełny – w tym przypadku faktor jest w stu procentach odpowiedzialny za wykupioną przez siebie należność, zaś faktorant otrzymuje za to środki i nie musi zajmować się egzekwowaniem należności od kontrahenta, 
  • faktoring niepełny – zadaniem faktoranta jest zadbanie o to, by kontrahent uiścił swoje długi zgodnie z terminem, a jeśli tak się nie stanie, musi oddać otrzymane środki faktorowi.

Dlaczego utrzymanie płynności finansowej jest tak istotne?

Z jakiego powodu firmy powinny skupiać się w największym stopniu na utrzymaniu płynności finansowej? Należy wiedzieć, że kwestia ta jest bardzo ważna i to bez względu na to, w jakiej branży działa dane przedsiębiorstwo. W wielu branżach następują kryzysy i częstym zjawiskiem jest wystawianie faktur z wydłużonym terminem płatności. 

Problemy z płynnością następują wtedy, gdy przedsiębiorstwo nie może opłacać terminowo swoich zobowiązań finansowych. W przypadku, gdy taki stan trwa bardzo długo, może to nawet poskutkować bankructwem. Każdy przedsiębiorca, który chce uchronić się przed takim scenariuszem, powinien skorzystać z faktoringu.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *