InwestycjeOszczędności

Bezpieczna wymiana walut wycofanych z obiegu – jak można na nich zarobić?

Wprowadzanie nowych wzorów banknotów i monet lub zmiana obowiązującej waluty to dwie główne sytuacje, które doprowadzają do powstawania tzw. starych pieniędzy. W wielu przypadkach wyznacza się okres przejściowy, pozwalający na wymianę takich środków na te nowe. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w Polsce po denominacji, a jeszcze jaskrawszym przykładem jest wymiana wielu europejskich walut na wspólny pieniądz – euro. Czy stare pieniądze mogą mieć jeszcze jakąś wartość? Gdzie je bezpiecznie sprzedać? 

Każdy stary pieniądz to pewien kapitał

Choć może się wydawać, że stare pieniądze to zwykłe śmieci, często można wymieniać je w skupie walut wycofanych z obiegu. Trzeba tu jednak liczyć się z tym, że ich wartość może być różna. W przypadku wielu walut europejskich minął już okres przewidziany przez banki narodowe  na wymianę starych pieniędzy. Oznacza to, że są one warte zdecydowanie mniej niż jeszcze przed kilku laty. Niektóre waluty, np. korona szwedzka, wciąż są oficjalnym środkiem płatniczym na terenie swojego kraju. Nawet jeśli poszczególne nominały banknotów lub monet przestały obowiązywać, bank narodowy wciąż pozwala na ich wymianę. Nie oznacza to, że musisz jechać do Szwecji, by wymienić swoje pieniądze. Możesz zrobić to właśnie w skupie starych banknotów, który zaproponuje Ci atrakcyjny kurs. Do niezmiennie poszukiwanych walut należą przede wszystkim te, które nie przestały być oficjalnymi środkami płatniczymi. Obok koron szwedzkich są to przede wszystkim funty brytyjskie, dolary amerykańskie, dolary kanadyjskie oraz franki szwajcarskie. Wymiana takich środków może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy Twojego domowego budżetu.

Licząc na łut szczęścia

Nie zapominajmy o numizmatyce. Stare pieniądze mogą być niezwykle cenne – najdroższa sprzedana moneta w Stanach Zjednoczonych w 2013 roku osiągnęła wartość 10 mln USD! Trudno się zresztą dziwić, gdyż była to jedna z pierwszych wybitych na terenie nowopowstałego państwa (pochodziła z 1794 roku). Znaleziska takie należą do rzadkości, co nie zmienia faktu, że nawet na starych polskich banknotach można zarobić do kilkuset złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena takich pieniędzy uzależniona będzie m.in. od stanu zachowania poszczególnych egzemplarzy.

Oszacowanie realnej wartości poszczególnych banknotów i monet jest bardzo trudne. Istnieją specjalne katalogi numizmatyczne, które pozwalają znaleźć wzory o dużej wartości. Chodzi tu przede wszystkim o pewne niewielkie serie pieniędzy, np. szybko wycofane z produkcji ze względu na jakiś defekt, który przeoczono. Właściwie tylko znawcy tematu są w stanie ocenić, ile może być wart poszczególny banknot czy moneta. Warto jednak śledzić portale aukcyjne, które mogą dać nam pewne wyobrażenie o wartości starego pieniądza. Pokażą, które nominały są chętnie poszukiwane przez kolekcjonerów, a także pewne szczególne cechy, na które warto zwracać uwagę przy wycenie starych monet i banknotów.

Skup wycofanych banknotów – sposób, by bezpiecznie sprzedać posiadane egzemplarze

Nawet w dużych miastach trudno dziś znaleźć stacjonarne punkty, w których można wymienić stare pieniądze na polskie złotówki. Na szczęście dziś możesz tego dokonać bez wychodzenia z domu. Skup banknotów wycofanych z obiegu https://staragotowka.pl/ umożliwi Ci przeprowadzenie takiej transakcji. Wystarczy dostęp do internetu i telefon, by zamówić usługę kurierską. Spakowane stare pieniądze wysyłasz na adres firmy, by po kilku dniach otrzymać na konto ustaloną kwotę w złotówkach. Co bardzo istotne, możesz sprawdzić opłacalność takiej transakcji jeszcze przed jej dokonaniem. Na stronie znajdziesz specjalny kalkulator, który umożliwi Ci przeliczenie środków zgromadzonych w starych walutach na polskie złotówki. Kurs uzależniony będzie oczywiście od waluty, którą dysponujesz. Czy taka transakcja jest bezpieczna? Oczywiście, że tak! Skup ten funkcjonuje już od wielu lat i spotyka się z pozytywnymi opiniami wielu zadowolonych użytkowników.


Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *