Czy farma fotowoltaiczna to dobry biznes?
Z fotowoltaiką zetknął się już niemal każdy. Jest ona często oferowana klientom indywidualnym jako metoda na obniżenie rachunków za prąd w przyszłości. Fotowoltaika to też pomysł na biznes. Stworzenie specjalnej farmy może wydawać się świetnym rozwiązaniem szczególnie ze względu na wzrosty cen energii. Czas sprawdzić, czy budowa farmy fotowoltaicznej jest opłacalna.
Co to jest farma fotowoltaiczna?
Farma fotowoltaiki to instalacja, która ma na celu wykorzystywanie promieni słonecznych celem ich zamiany na prąd. Pojedyncze panele są ze sobą połączone. Zazwyczaj do poprawnego działania niezbędne są też transformatory. Dzięki wytworzeniu dużej ilości energii można ją odsprzedawać do sieci dystrybucyjnej. Najczęściej głównym celem posiadania farmy jest osiągnięcie zysku poprzez wspomnianą sprzedaż.
Jakie są koszty budowy farmy fotowoltaicznej?
Farma fotowoltaiczna to przedsięwzięcie, podczas którego tworzenia trzeba liczyć się ze sporymi kosztami. Aby móc podjąć się tego działania, konieczne jest posiadanie odpowiedniej ilości przestrzeni. Grunt da się kupić lub wydzierżawić. Zakłada się, że w przypadku chęci budowy instalacji o mocy 1 MW niezbędna jest działka o powierzchni 2 ha.
Koszt budowy tzw. elektrowni słonecznej to około 3 mln złotych za 1 MW. Jeśli wziąć pod uwagę cenę za 1 KW jest to opcja zdecydowanie bardziej opłacalna niż w przypadku pojedynczych paneli umieszczanych na dachu domu. Na wspomnianą kwotę składają się wszystkie elementy oraz montaż. Gdy panele będą już pracować konieczne będzie zainstalowanie systemu monitoringu. Ważne jest, by działał on przez 24 godziny na dobę, więc roczny koszt z nim związany może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Szacując indywidualne koszty należy pamiętać o doliczeniu wydatków związanych z gruntem. Pomoże to realistyczniej obliczyć opłacalność całej inwestycji. Warto pamiętać, by zapoznać się również z możliwością skorzystania z unijnych dofinansowań. Mogą one skutecznie pomóc w obniżeniu początkowych kosztów.
Jak się zarabia na farmie fotowoltaicznej?
Każdy, kto chce zainwestować w budowę paneli powinien najpierw dokonać szczegółowej kalkulacji. Może ona pomóc określić, po jakim czasie będzie można liczyć na zyski. Przeciętny czas zwrotu z inwestycji dla instalacji o mocy 1 MW to 8-9 lat. Na okres 15 lat zawierana jest natomiast umowa z URE (Urząd Regulacji Energetyki). W jej warunkach określona jest cena energii oraz gwarancja zakupu. Jest to pewnego rodzaju ubezpieczenie dla inwestora. Przez wspomniane 15 lat można być pewnym osiągania zysków. Po zakończeniu umowy obowiązują ceny rynkowe.
Sprzedaż energii może odbywać się w tzw. systemie aukcyjnym. Są to po prostu przetargi, w których mogą stawać posiadacze infrastruktury, która pozwala na przesyłanie energii z odnawialnego źródła. Poza aukcjami OZE istnieje także umowa PPA (Power Purchase Agreement). Jest to porozumienie pomiędzy np. posiadaczem farmy fotowoltaicznej a odbiorcą dotyczące sprzedaży tzw. zielonej energii. Przyjęło się, że są to umowy długoterminowe, które są nie krótsze niż 5 lat.
Czy farma fotowoltaiczna to dobry pomysł na biznes?
Farma fotowoltaiczna to biznes, który wymaga cierpliwości. Zyski z jej budowy pojawiają się dopiero po kilku latach. Spore znaczenie ma też kapitał początkowy. Na starcie konieczne jest poniesienie relatywnie wysokich kosztów. Po około 10 latach można jednak liczyć na częściowo pasywny dochód. Nowoczesne panele często nie wymagają żadnych prac serwisowych. W długim okresie ich przydatności mogą pojawić się jedynie sporadyczne sytuacje, gdy potrzebna będzie pomoc fachowca posiadającego specjalistyczną wiedzę.
Opłacalność inwestycji może być coraz większa ze względu na rosnące zapotrzebowanie na prąd i ceny energii. Niemal każdy używa dużej liczby urządzeń, które wymagają podłączenia do prądu. Dodatkowo po kolejnych wzrostach cen energii trudno oczekiwać, by zaczęły one spadać. Wraz z rozwojem technologii panele fotowoltaiczne służą coraz dłużej. To wszystko sprawia, że farma fotowoltaiczna to świetny pomysł na długoterminowy biznes. Aby osiągnąć odpowiedni zysk, najważniejsza jest cierpliwość oraz zdobycie kapitału początkowego.
—
Artykuł sponsorowany
Pewnie, że tak to dobry biznes, zawsze po wielu latach da się coś oszczędzić na prądzie
Gdybym tylko miał gdzie to bym dawno sobie zainstalował