Gdzie budować hale stalowe? O wyborze działki pod inwestycję
Zanim kupi się działkę pod budowę hali stalowej, należy dokładnie przeanalizować nie tylko kwestie lokalizacyjne, lecz także techniczne i prawne. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy na danym gruncie da się postawić obiekt o konkretnym przeznaczeniu, żeby nie okazało się, że jest to niemożliwe albo adaptacja terenu wymaga znacznych nakładów finansowych.
Hale stalowe takie jak hale magazynowe, hale logistyczne czy hale produkcyjne z roku na rok zyskują na popularności. Inwestorzy decydują się na budowę obiektów o konstrukcji stalowej, ponieważ są szybsze i tańsze w realizacji niż budynki murowane, a przy tym trwałe i bezpieczne.
Czym się kierować, gdy wybiera się działkę pod budowę hali?
Dogodna lokalizacja
Pierwsza kwestia to lokalizacja. Działka powinna znajdować się w takim miejscu, żeby klienci lub dostawcy łatwo mogli do niej dojechać. Jeśli planuje się budowę hali targowej, należy szukać terenu dobrze skomunikowanego z centrum miasta, a jeżeli hali logistycznej, położonego przy dużym węźle komunikacyjnym.
Dodatkowo, gdy w pobliżu znajdują się domy mieszkalne, trzeba sprawdzić, czy odległość pomiędzy istniejącymi budynkami a nowym obiektem będzie wystarczająca – zgodna z przepisami.
Aktualny stan prawny działki
Druga kwestia to stan prawny działki. Obiekty przemysłowe można budować wyłącznie na gruntach przeznaczonych na cele inwestycyjno-przemysłowe, czyli takich, które oznaczane są skrótami Ba (tereny przemysłowe), Bi (inne tereny zabudowane) lub Bp (zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy).
Zanim kupi się działkę, trzeba sprawdzić jej księgę wieczystą. W księdze znajdują się m.in. informacje o tym, kto jest właścicielem lub użytkownikiem gruntu, czy na nieruchomości została ustanowiona hipoteka, czy teren jest objęty prawem pierwokupu lub obciążony np. służebnością. Niektóre z tych zapisów mogą utrudnić ewentualną transakcję.
Należy również skontrolować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jeśli taki powstał dla danego terenu albo uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i ocenić, czy odpowiadają one konkretnym planom inwestycyjnym.
Rozmiar działki pod inwestycję
Trzecia kwestia to rozmiar działki. Przed zakupem powinno się zweryfikować również, czy na danym terenie zmieszczą się wszystkie budynki, drogi wewnętrzne, parkingi i inne obiekty, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania hali. Np. hale przemysłowe logistyczne muszą mieć duże przylegające place, żeby podjeżdżające samochody ciężarowe mogły swobodnie i bezpiecznie wykonywać różne manewry.
Warunki geotechniczne
Czwarta kwestia to warunki geotechniczne. Przed podpisaniem umowy kupna warto przeprowadzić wizję lokalną w terenie i wykonać badania geotechniczne, dzięki którym oceni się, czy na danym terenie będzie można bez problemu wybudować np. hale magazynowe. Jeśli działka okaże się, że środowisko gruntowo-wodne jest niekorzystne, trzeba będzie zastosować nietypowe posadowienie fundamentów, co znacząco podniesie koszty inwestycji.
Uzbrojenie działki
Piąta i ostatnia kwestia to uzbrojenie działki. Na rynku dostępne są zarówno uzbrojone, jak i nieuzbrojone tereny pod inwestycje. Te pierwsze są lepsze, ponieważ nie wymagają korzystania z tymczasowych źródeł zasilania w trakcie prowadzenia prac budowlanych i ponoszenia kosztów doprowadzenia mediów.
Jeśli jednak wybiera się działki nieuzbrojone, trzeba sprawdzić, czy mogą zostać podłączone do energii elektrycznej, gazu, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz do wody. Dodatkowo, w przypadku budowy hali o dużym obciążeniu ogniowym, istotna będzie również wydajność wodociągu i obecność hydrantów zewnętrznych.
Nie wiesz, jak sprawdzić działkę pod inwestycję? Zdaj się na pomoc firmy, która pracuje w formule „Zaprojektuj i wybuduj” takiej jak Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-stalowe/). Commercecon to generalny wykonawca hal działający na rynku od ponad 20 lat.
—
Artykuł sponsorowany