Ubezpieczenie na życie – na jaką kwotę się ubezpieczyć?
Polisa na życie to gwarancja spokoju o przyszłość i komfortu finansowego dla bliskich. Decydując się na takie rozwiązanie, można samodzielnie ustalić wysokość sumy ubezpieczenia. Jaką kwotę wybrać, aby odpowiadała możliwościom finansowym podczas opłacania, a w razie śmierci ubezpieczonego zapewniła bliskim płynność finansową?
Ubezpieczenie na życie – co musisz wiedzieć
Ubezpieczenie na życie to najczęściej rodzaj terminowego ubezpieczenia, którego przedmiot ochrony stanowi życie osoby ubezpieczonej. Podstawowy zakres ochrony w takim produkcie to zabezpieczenie finansowe na wypadek śmierci. Oznacza to, że wypłata środków w ustalonej wysokości następuje w razie śmierci ubezpieczonego. Otrzymuje je wówczas tzw. osoba uposażona, którą może być np. członek bliskiej rodziny czy życiowy partner lub partnerka. Obowiązkiem osoby, która zawarła umowę ubezpieczenia, jest regularne (zwykle co miesiąc) wpłacanie składki w określonej kwocie. Jeśli dojdzie do zdarzenia, które obejmuje polisa, towarzystwo ubezpieczeń wypłaca świadczenie w kwocie równiej sumie ubezpieczenia. Warto więc wiedzieć, że podpisując umowę ubezpieczenia na życie, to Ty decydujesz o:
- okresie ubezpieczenia;
- kwocie, na jaką chcesz ubezpieczyć życie;
- dodatkowym rozszerzeniu ochrony (np. na wypadek poważnego zachorowania) i sumie ubezpieczenia za tego typu zdarzenia.
Podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej warto zwrócić uwagę na tzw. wyłączenia odpowiedzialności. To zapisy określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które informują, w jakich sytuacjach towarzystwo ubezpieczeń nie ma obowiązku wypłacenia osobie uposażonej świadczenia. Może to być np. samobóstwo ubezpieczonego w okresie pierwszego roku od zawarcia umowy lub jego śmierć w wyniku czynnego udziału w aktach przemocy.
Dodatkowa ochrona
Decydując się na ubezpieczenie na życie, można dobrać do niego dodatkową ochronę – np. w razie:
- niezdolności do pracy;
- pobytu w szpitalu;
- operacji;
- pobytu w szpitalu lub operacji dziecka;
- poważnej choroby;
- poważnego inwalidztwa.
Wówczas niezbędne jest opłacanie dodatkowej składki. Aby rozszerzyć zakres ochrony, ubezpieczony musi zawrzeć dodatkową umowę do umowy głównej, w której treści zostaną określone zdarzenia objęte ochroną. W przypadku ich wystąpienia towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci osobie ubezpieczonej świadczenie w określonej w umowie wysokości. Zakres oraz sumę ubezpieczenia możesz swobodnie dopasować zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Na jaką kwotę się ubezpieczyć?
To, na jaką kwotę ubezpieczysz swoje życie, zależy od Twoich osobistych możliwości finansowych i potrzeb. Musisz wiedzieć, że im suma ubezpieczenia jest wyższa, tym większa jest składka za ochronę. Najważniejsze jest, aby świadczenie wypłacone bliskim w razie śmierci wystarczyło na zapewnienie im płynności finansowej. Ubezpieczenie na życie powinno więc, uwzględniać Wasze realne potrzeby w tym zakresie, a równocześnie nie stanowić nadmiernego obciążenia dla budżetu domowego. Chcąc określić optymalną sumę ubezpieczenia i co za tym idzie wysokość składki, warto jednocześnie porównać ze sobą oferty różnych towarzystw ubezpieczeń. Dla przykładu w przypadku towarzystwa ubezpieczeń Prudential, w ramach ubezpieczenia na życie KOMFORT ŻYCIA suma ubezpieczenia może opiewać nawet na 10 milionów złotych. Realnie rzecz biorąc dla większości osób aż tak wysoka suma ubezpieczenia nie będzie konieczna, w celu skutecznego zabezpieczenia bliskich. Jej wysokość powinna być wyliczona przede wszystkim w oparciu o zobowiązania finansowe (kredyty i pożyczki), regularne opłaty jakie ponosi gospodarstwo domowe oraz koszty życia. Celem takiego zabezpieczenia jest utrzymanie standardu życia bliskich na niezmienionym poziomie po śmierci osoby ubezpieczonej i uniknięcie problemów związanych ze spłatą zobowiązań.
Jeśli zastanawiasz się nad ubezpieczeniem na życie, na pewno zależy Ci także na porównaniu cen różnych ofert ubezpieczeniowych. Niestety, co do zasady towarzystwa ubezpieczeń nie publikują cennika ubezpieczeń na życie, dlatego że kwota składki kalkulowana jest indywidualnie w oparciu o szereg czynników.
Jaka jest wysokość składki za ubezpieczenie na życie?
Wysokość miesięcznej składki za ubezpieczenie na życie określa się indywidualnie – w zależności od osobistych potrzeb i możliwości finansowych. Wpływają na nią m.in. takie czynniki jak:
- wysokość sumy ubezpieczenia;
- okres ubezpieczenia;
- wiek i stan zdrowia osoby ubezpieczonej;
- zakres ochrony.
Biorąc pod uwagę ofertę KOMFORT ŻYCIA wspomnianego towarzystwa ubezpieczeń Prudential, jeśli na ubezpieczenie na 10 lat w kwocie 300 tysięcy złotych zdecyduje się czterdziestoletnia osoba, składka miesięczna wyniesie ok. 90 złotych [1]. Jeżeli natomiast dobierze ona dodatkowo ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania na kwotę 50 tysięcy złotych, konieczne będzie opłacanie dodatkowej składki w wysokości ok. 35 złotych [2]. Przy obliczaniu składki, bardzo pomocny będzie kalkulator ubezpieczenia na życie online.
Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie pozwala zabezpieczyć finansowo przyszłość zarówno swoją, jak i swoich bliskich. Świadczenie z ubezpieczenia mogą otrzymać zarówno członkowie najbliższej rodziny, a więc współmałżonek oraz dzieci, a także inne osoby takie jak partner lub partnerka z nieformalnego związku. Gwarantowane w ramach umowy świadczenie zapewni im stabilność finansową w razie śmierci osoby ubezpieczonej, która np. pełni rolę żywiciela rodziny lub też uczestniczy w spłacie zobowiązań takich jak kredyt hipoteczny czy pożyczki. Co więcej, miesięczna składka generuje stosunkowo niskie koszty, a jest gwarancją ochrony życia 24 godziny na dobę, niezależnie od miejsca pobytu.
Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przez zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
[1], [2] Kwoty obliczone na podstawie kalkulatora ze strony internetowej pru.pl – warunki opierają się na założeniu akceptacji przez Prudential ryzyka ubezpieczeniowego związanego z daną umową na standardowych warunkach. Wyliczenia mogą różnić się od rzeczywistych wysokości, które mogą ulec zmianie w związku z oceną ryzyka.
—
Artykuł sponsorowany
przydatny poradnik, dzięki!