Biznes i praca

Twoje dane podatkowe w e-Urzędzie Skarbowym

E-Urząd Skarbowy jest przede wszystkim platformą służącą do komunikacji z organami skarbowymi i narzędziem ułatwiającym rozliczenia podatkowe. Jednak spełnia też rolę archiwum, w którym gromadzone i udostępniane są dokumenty związane z rozliczeniami podatkowymi danego użytkownika. Dostęp do nich można uzyskać po zalogowaniu się na swoje indywidualne konto. Do korzystania z e-Urzędu Skarbowego nie jest wymagana jakakolwiek rejestracja, wystarczy zalogowanie się na konto na jeden z dostępnych sposobów.

Roczne rozliczenia podatkowe

W usłudze Twój e-PIT zarchiwizowane są roczne zeznania podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38 z kilku ostatnich lat. Usługa umożliwia pobranie archiwalnego zeznania (takiego dokumentu może wymagać np. bank przyjmujący wniosek kredytowy), pobranie Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO), daje też dostęp do dokumentów źródłowych, a więc informacji od płatników, na podstawie których przygotowane zostały roczne zeznania podatkowe.

Archiwum dokumentów dotyczących PIT, PCC, SD i VAT

Znacznie obszerniejszy jest katalog dokumentów, które można zobaczyć w zakładce Historia deklaracji, Prezentowane są tam złożone dokumenty z zakresu PIT, PCC, SD i VAT za rok 2019 i kolejne lata podatkowe. Można tam podejrzeć lub pobrać deklarację złożoną elektronicznie oraz podejrzeć podstawowe dane z deklaracji złożonych w formie papierowej. Na kontach podatników udostępniane są złożone dokumenty wraz z załącznikami: PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-OP, DSF-1, PIT-DZ, PCC-3, PCC-3/A, SD-Z2, SD-3 oraz SD-3/A, VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M, VAT-12, VAT-13, VAT-21, VAT-23, VAT-26, VAT-27, JPK_V7M, JPK_V7K. Z kolei płatnicy mają dostęp do dokumentów złożonych na formularzach: PCC-2, SD-2, PIT-4R i PIT-8AR.

Korespondencja z organami skarbowymi

Na konto w e-Urzędzie Skarbowym można też otrzymywać, i na tym koncie gromadzić, korespondencję od organów skarbowych. Użytkownicy, którzy wyrażą zgodę na doręczenie elektroniczne na konto w e-US, będą mogli odbierać dokumenty i zaświadczenia online.

Jednakże należy pamiętać, że pismo dostarczone na konto e-US podatnika uważa się za pismo doręczone. Oznacza to, że na podatniku ciąży obowiązek logowania się i odbioru korespondencji, jaka może znaleźć się dla niego w e-Urzędzie Skarbowym.

Informacje o podatniku, jego działalności i spółkach

W zakładce Twoje dane podatnik może zweryfikować poprawność danych na swój temat, jakimi dysponuje Krajowa Administracja Skarbowa. Są to przede wszystkim dane osobowe: imię i nazwisko, numer PESEL, numer NIP (jeśli podatnik go posiada), adres zamieszkania, e-mail i telefon oraz numer rachunku bankowego. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą dodatkowo jest tam prezentowana nazwa firmy, numer REGON oraz kod PKD przeważającej działalności, a w przypadku udziałowców spółek – nazwa spółki, jej REGON oraz informacja o wspólnikach.

Zakres danych zależy od metody logowania

Warto pamiętać, że zakres dostępnych dostępnych zależy od wybranej metody logowania. Po zalogowaniu się danymi podatkowymi ten dostęp jest ograniczony do usługi Twój e-PIT, zaś pozostałe funkcje e-Urzędu Skarbowego są niedostępne. W tym trybie można więc tylko uzyskać dostęp do archiwalnych rocznych zeznań podatkowych, dokumentów źródłowych, na podstawie których powstały oraz do Urzędowych Poświadczeń Odbioru. Aby móc korzystać z e-Urzędu Skarbowego w pełnym zakresie, należy wybrać inną metodę logowania: przez login.gov.pl (profilem zaufanym, dowodem osobistym z warstwą elektroniczną lub za pośrednictwem usług bankowości elektronicznej) lub przez aplikację mObywatel.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *