Ekonomia – dlaczego warto wybrać ten kierunek studiów?
Współczesny rynek pracy to miejsce, w którym trzeba wykazać się wieloma umiejętnościami, by móc osiągnąć sukces zawodowy. Wciąż wiele osób z różnych decyduje się na studia, by w ten sposób uzyskać cenną przewagę nad rywalami. Jednym z interesujących, choć nie zawsze docenianych, kierunków studiów jest ekonomia. Dlaczego warto zdecydować się na ten kierunek studiów? Jakie korzyści może dać Ci studiowanie ekonomii? Ten tekst nie ma na celu reklamy konkretnej uczelni. Liczymy jednak, że przekona Cię on do zainteresowania się ekonomią.
Powodzenia!
Ekonomia – co to za nauka? Ekonomia dawniej i dziś
Ekonomia to dziedzina nauki, która czerpie pełnymi garściami z… filozofii. Za początek klasycznej ekonomii uznaje się przełom osiemnastego i dziewiętnastego stulecia, ponieważ to właśnie wtedy Adam Smith opublikował swoje sztandarowe dzieło, czyli „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów” (1776 rok). Z kolei następne dekady to czas, w którym prowadzili swoją działalność tacy ekonomiści jak np. David Ricardo czy John Stuart Mill.
W literaturze oraz praktyce można spotkać wiele definicji opisujących, czym jest ekonomia. Można znaleźć wiele naukowych opracowań, w których definiuje się to pojęcie, ale na potrzeby naszego tekstu przedstawimy dość proste wyjaśnienie tego pojęcia:
„Ekonomia to dziedzina nauki, która wyjaśnia, co należy produkować i jakie decyzje podejmować, by móc osiągnąć założone cele, wykorzystując do tego dostępne (i ograniczone) zasoby, tzn. pracę, kapitał i ziemię”
Takie podejście było stosowane przez dziesiątki lat. Wydaje się ono dość proste, ale w rzeczywistości do zasady tej stosują się:
- pracownicy,
- przedsiębiorcy prowadzący działalność biznesową,
- instytucje finansowe,
- akcjonariusze na giełdzie,
- inwestorzy finansowi,
- państwo.
Współczesna ekonomia – dlaczego warto posiadać wiedzę z tej dziedziny?
Nie ulega wątpliwościom, że ekonomia to ciekawy pomysł na studia. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: ponieważ każde przedsiębiorstwo potrzebuje specjalisty, który doradzi, jakie decyzje w zakresie finansów czy zarządzania należy podjąć, by organizacja osiągnęła sukces biznesowy – dotyczy to właściwie każdej firmy, niezależnie od skali działania czy branży, w jakiej działa dany podmiot. Taki stan rzeczy to bardzo dobra wiadomość dla ekonomistów, którzy kształcą się w zakresie tego, jak funkcjonuje współczesna gospodarka.
Ukończenie studiów z ekonomii pozwala na pracę w takich zawodach jak na przykład:
- księgowy – specjalista ds. rachunkowości to pracownik, który poprowadzi ewidencję księgową przedsiębiorstwa w celu ustalenia zysku netto oraz wartości podatku dochodowego/VAT,
- specjalista ds. kadr i płac – aktualna wiedza z zakresu naliczania wynagrodzeń oraz prawa pracy jest wymagana wszędzie tam, gdzie przedsiębiorca zatrudnia pracowników,
- konsultant – przedstawicieli tej profesji zatrudnia się w firmach konsultingowych/doradczych, którzy świadczą usługi dla dużych klientów biznesowych (liderów w swojej branży),
- pracownik bankowości – zdobyta na studiach wiedza obejmuje także takie zagadnienia jak np. istota kredytu gotówkowego, inwestycyjnego i hipotecznego, rodzaje produktów oszczędnościowych itp.,
- dziennikarz ekonomiczny, który na bieżąco komentuje sytuację gospodarczą w kraju i snuje prognozy na przyszłość,
- menedżer – ekonomia ma wiele punktów stycznych z zarządzaniem, dzięki czemu może sprawdzić się, jeśli chcemy pokierować zespołem i osiągnąć cele biznesowe przedsiębiorstwa.
Ekonomia – jakie przedmioty na studiach?
Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ lista kierunków będzie różnić się – czasem nawet bardzo znacząco – od oferty prezentowanej przez poszczególne uczelni. Przyjrzyjmy się jednak kilku dużym uczelniom w Polsce, które kształcą studentów na kierunku ekonomia[1]:
- rynek kapitałowy,
- ekonomia zrównoważonego rozwoju,
- podstawy marketingu,
- finanse międzynarodowe,
- matematyka finansowa,
- ekonometria,
- modelowanie finansowe,
- zarządzanie jakością,
- biznesplan,
- marketing,
- finanse przedsiębiorstwa.
Czy studiowanie ekonomii jest trudne?
Często można spotkać się z opinią, zgodnie z którą studiowanie ekonomii nie jest trudnym wyzwaniem. Takie stwierdzenie jest tylko częściowo prawdziwe – na wielu uczelniach nie trzeba ponosić zbyt wielkiego wysiłku, by móc ukończyć te studia. Jeśli jednak nie chcesz być przeciętnym absolwentem, ale świetnie wykwalifikowanym specjalistą w branży, musisz wykonać między innymi takie zadania jak:
- dokształcanie się po zajęciach – studiowanie to nie tylko obecność na wykładach, ale także (a może nawet przede wszystkim) poszukiwanie materiałów we własnym zakresie,
- czytanie prasy branżowej – mowa tu zarówno o polskich, jak i zagranicznych czasopismach,
- praktyki i staże – nawet najlepsza wiedza akademicka może okazać się niewystarczająca, jeśli nie uzupełni się jej praktyką zdobytą podczas stażu zawodowego,
- udział w konkursach organizowanych przez uczelnie wyższe, organizacje ekonomiczne oraz duże, prywatne przedsiębiorstwa.
Ekonomia na rynku pracy – jakie kompetencje twarde i miękkie rozwija?
Jedną z najważniejszych zalet ekonomii stanowi fakt, że studiowanie tego kierunku pozwala na rozwinięcie takich umiejętności jak:
- kompetencje twarde,
- kompetencje miękkie (z ang. soft skills).
Jakie są kompetencje twarde w pracy ekonomisty?
Jeśli chodzi o kompetencje twarde, studiowanie ekonomii pozwala na poznanie regulacji prawnych odnoszących się do funkcjonowania przedsiębiorstw na rynku. Ustawa o rachunkowości, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) czy przepisy dotyczące podatków CIT lub VAT to tylko niektóre spośród aktów prawnych, których znajomość jest przydatna.
Jeśli ekonomista chce w przyszłości podjąć zatrudnienie jako specjalista ds. księgowości, doradca podatkowy czy analityk biznesowy, konieczne jest dobre rozeznanie się w przepisach.
Studia z ekonomii to również dobra okazja, by zapoznać się z oprogramowaniem komputerowym, które pozwala na analizę danych biznesowych. Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre spośród nich:
- Microsoft Office – jest to powszechnie znany pakiet programów służących do pracy biurowej. Warto zwrócić uwagę w szczególności na MS Excel, czyli arkusz kalkulacyjny umożliwiający tworzenie zestawień i automatyzację pracy,
- Power BI – jest to świetne narzędzie, które umożliwia tworzenie dashboard’ów analitycznych. Dzięki nim ekonomista jest w stanie analizować dane dotyczące poziomu i struktury sprzedaży, kosztów itp.,
- Tableau – podobnie jak ma to miejsce w przypadku Power BI, Tableau również umożliwia analizowanie tego, co dzieje się w danym przedsiębiorstwie.
Jakie są kompetencje miękkie w pracy ekonomisty?
Jeśli chodzi o karierę zawodową ekonomisty, niezbędne są również kompetencje miękkie. Rozumie się przez to między innymi zdolność do współpracy w grupie (mogą się one przydać podczas prowadzenia negocjacji z kontrahentami oraz ustaleń z innymi członkami zespołu) czy zarządzanie zadaniami i czasem.
Kompetencje miękkie można rozwinąć w ramach studiowania ekonomii, ponieważ na kierunku tym prowadzi się takie przedmioty jak np.:
- Zarządzanie zespołem,
- Negocjacje w biznesie,
- Zarządzanie projektami.
Ekonomia a inne kierunki – czy można uzyskać ciekawe połączenie?
Last but not least, studia z ekonomii można połączyć z innymi ciekawymi kierunkami studiów. Jeśli umiejętnie do tego podejdziemy, możemy znacznie wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy. Oto niektóre ciekawe połączenia, które są pożądane na współczesnym rynku pracy:
- ekonomia i prawo gospodarcze – wiedza w tym zakresie daje szansę na stanowisko specjalistyczne lub menedżerskie w dużych spółkach,
- ekonomia i informatyka – podparte wiedzą na temat finansów umiejętności w branży IT to przepustka do kariery w data science czy big data. Specjalistów w tej branży zatrudnia się np. w firmach z branży ubezpieczeniowej czy telekomunikacyjnej. Według raportów dotyczących rynku pracy najlepsi specjaliści mogą wówczas liczyć na zarobki wynoszące nawet 20-30 tysięcy złotych… miesięcznie,
- ekonomia i e-biznes – taki mix to świetne połączenie dla każdego, kto zamierza np. stworzyć prężnie działający sklep z branży e-commerce.
Ekonomia – dlaczego warto wybrać ten kierunek studiów? Podsumowanie
Ekonomia to wartościowy kierunek studiów; nauka w tej dziedzinie to nie tylko sposób na zdobycie zawodu, ale także ciekawa rozrywka intelektualna. Wprawdzie jego absolwenci nie zarabiają tak dobrze, jak ma to miejsce np. w przypadku informatyków czy niektórych specjalności inżynieryjnych, ale nie zmienia to faktu, że nie można liczyć na ciekawe perspektywy zawodowe po skończeniu ekonomii. Oczywiście, trzeba włożyć wiele wysiłku, aby możliwe było osiągnięcie sukcesu na współczesnym rynku pracy.
[1] Dane na temat listy kierunków zostały zaczerpnięte ze strony internetowej Szkoły Głównej Handlowej, czyli jednej z najlepszych polskich uczelni wyższych: https://dziekanat.sgh.waw.pl/informatory/informator_2020_opis_sl_sm.pdf (dostęp: 2023-01-06).
Autor: Emil Zelma
Zobacz też:
To zawsze dobry kierunek, bo jest wiele możliwości
Ważne by jakiekolwiek ukończyć, potem już z górki