Kredyty

Dlaczego frankowicze mają coraz większe szanse na wygranie sprawy sądowej z bankiem o unieważnienie umowy kredytu we frankach szwajcarskich?

Jeszcze do lipca 2008 roku kredyty frankowe cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród Polek i Polaków. Kredyty te były wówczas bardzo korzystne dla kredytobiorców, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty hipoteczne. Jednak w momencie uwolnienia kursu franka szwajcarskiego przez Szwajcarski Bank Centralny wiadomo było, że wzrost kursu franka będzie nieunikniony a osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim będą zmuszone płacić spore raty w okresach, gdy ten kurs będzie wysoki.  Od tego czasu minęło już kilkanaście lat i kredytobiorcy mający frankowe kredyty zdali sobie sprawę z tego, że zostali niejako przez banki wprowadzeni w błąd. Coraz więcej z nich wystąpiło na drogą sądową przeciwko bankom. Czy procesy sądowe są aktualnie możliwe do wygrania? Czy warto starać się o odfrankowienie kredytu hipotecznego?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jakie są prognozy kursu franka szwajcarskiego w 2023 roku
  • jak skutecznie można odfrankowić kredyt frankowy
  • czy warto występować na drogą sądową przeciwko bankowi i starać się o unieważnienie umowy o kredyt frankowy

Coraz więcej osób posiadających kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim decyduje się na batalię sądową z bankiem. Najnowsze wyroki frankowe pokazują, że większość tych procesów jest wygrywana, a orzekanie jest korzystne na rzecz osób pozywających bank. Dodatkowo wiele z nich kończy się ugodą. Co zatem trzeba zrobić, aby udać się na drogą sądową z bankiem?

Jaka jest prognoza kursu franka szwajcarskiego na 2023 rok?

Pandemia oraz sytuacja na Ukrainie bardzo negatywnie wpłynęły na postrzeganie złotówki na rynku walutowym. Kursy innych walut, w tym kurs franka szwajcarskiego poszybowały w górę. We wrześniu zeszłego roku kurs franka przebił nawet poziom 5 zł. Pod koniec roku ustabilizował się w okolicach 4,65-4,70 zł, a obecnie wynosi 4,80 zł, co jest wartością wysoką.

Prognoza kursu franka na 2023 rok jest pesymistyczna. Sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna wskazuje, że jest bardzo prawdopodobny powrót kursu CHF do poziomu powyżej 5 zł. Oznacza to, że kredytobiorcy musza się oswoić z potencjalnie wyższą wysokością raty, nie mając żadnego wpływu na kurs obcej waluty. Wśród czynników wskazujących na potencjalny wzrost kursu franka szwajcarskiego można wymienić:

  • nieefektywną politykę NBP w walce z inflacją
  • możliwość eskalacji konfliktu na Ukrainie
  • powrót pandemii i obostrzeń w niektórych regionach świata, mający znaczny wpływ na światową gospodarkę

Z tych powodów kredytobiorcy musza być przygotowani na wzrost kursu franka szwajcarskiego w 2023 roku do poziomów powyżej 5 zł i utrzymaniu tych poziomów przez dłuższy czas. Dlatego warto zadziałać z wyprzedzeniem i już teraz zastanowić się, czy nie warto spróbować wyeliminować ryzyko kursu walutowego z naszego kredytu hipotecznego.

Odfrankowienie kredytu bankowego – od czego zacząć?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że 90% procesów wytaczanych bankom przez frankowiczów jest wygrywana, a orzecznictwo sądowe jest jednolite dla całego kraju. Nie ma znaczenia to, w jakim banku zawarliśmy umowę o kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim i w jakiej części kraju.  Jednolite sądowe orzecznictwo potwierdzają renomowane kancelarie prawne zajmujące się kredytami frankowymi. Jak się bowiem okazuje, banki doskonale wiedziały, że zawieranie umów z frankowiczami było niekorzystne dla tych drugich, ponieważ nie byli rzetelnie informowani o tym, że uwolnienie kursu franka szwajcarskiego może wpływać niekorzystnie na wysokość ich raty kredytowej. Co więcej, banki doskonale zdawały sobie sprawę, że przez ich poczynania osoby posiadające kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim stracą od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych z powodu wzrostu raty kredytowej. Sądy przychylają się zatem do tego, aby odfrankowywać umowy kredytowe i poprzez unieważnienie umowy frankowej przewalutować te kredyty na kredyty złotówkowe. Dzięki temu klienci mogą spłacić realną wysokość zaciągniętego przez siebie kredytu.

Jak w praktyce odfrankowić swój kredyt bankowy?

Osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny we frankach doskonale zdają sobie sprawę z tego, że aktualny kurs franka szwajcarskiego oscylujący w okolicy 4,70 PLN może jeszcze wzrosnąć, a co za tym idzie koszt ich kredytu hipotecznego może urosnąć do ogromnych rozmiarów, których nie będą w stanie spłacić . Dlatego, najlepiej we współpracy z kancelarią prawną, można ubiegać się od odfrankowienie kredytu hipotecznego zaciągniętego we franku szwajcarskim. Proces ten polega na  tym, że kancelaria analizuje dokumenty umowy kredytowej zawartej z bankiem i w imieniu swoich klientów pozywa bank, z którym umowa została zawarta wnosząc o odfrankowienie kredytu, czyli jego zamianę na kredyt złotówkowy. W trakcie procesu sądowego sąd dokładnie sprawdza jakie były warunki umowy i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości orzeka najczęściej na korzyść osób, które kredyt wzięły.

Aby proces był wygrany, powinniśmy skorzystać ze specjalistycznej porady prawnej. Najlepiej aby to była kancelaria frankowa, mająca potwierdzone sukcesy i udokumentowaną pomoc frankowiczom. Kancelarie te wiedzą, na które elementy umowy między klientem a bankiem zwracać uwagę przy argumentacji przed sądem. Dzięki swojemu doświadczeniu są zdecydowanie skuteczniejsze i sprawniejsze niż prawnicy nie zajmujący się na co dzień tymi sprawami. Dlatego warto skorzystać z ich usług już dziś i zabezpieczyć się przed ryzykiem walutowym i wzrostem raty naszego kredytu.

 

Artykuł sponsorowany

0 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *