Biznes i praca

Faktoring online, czyli sprawdzony sposób na faktury z odroczonym terminem płatności

Utrzymanie płynności finansowej to niestety bolączka wielu firm w Polsce. Czasem wystarczy jeden spóźniony kontrahent i już, całe przedsiębiorstwo stoi. Tak to może wyglądać na przykład w tzw. budowlance. W walce z tym problemem pomaga faktoring online. Jak? O tym poniżej.

Na czym polega faktoring online?

Firma faktoringowa skupuje wierzytelności. W rezultacie przykładowy wykonawca robót budowlanych dostaje znaczną część pieniędzy na pokrycie swoich zobowiązań. Nie musi zatem wstrzymywać prac, ponieważ któryś z kontrahentów nie dotrzymał terminu płatności. Projekt toczy się dalej, nie powstają kosztowne opóźnienia, jest z czego zapłacić pracownikom… Święty spokój, innymi słowy.

Tak działa faktoring w Polsce. Dziś każdy przedsiębiorca może złożyć wniosek online. Finansowanie faktur przez firmy zewnętrzne odbywa się bardzo szybko. W tym biznesie po prostu rozumieją, że czas to pieniądz. A skoro już mowa o tym, to ile kosztuje faktoring online?

Prowizje za finansowanie faktur

Ceny za usługi faktoringowe nie są jednolite. Każdy faktor ma swoje własne cenniki prowizji. W niektórych przypadkach istnieją też dodatkowe opłaty, na które warto zwrócić uwagę. Mogą być bowiem zależne od konkretnych sytuacji, podczas gdy w innym przypadku nie będą naliczone. Czy faktoring online się opłaca?

Przekroczony termin płatności za faktury wystawione nam przez innych może mieć poważne konsekwencje. Zdarza się i tak, że partnerzy po drugiej stronie nie są pobłażliwi… ani cierpliwi. Spory trafiają do sądów. Najczęściej jednak bywa tak, że dana firma przerywa relacje biznesowe z dłużnikiem. W związku z tym ów wykonawca budowlany może stracić dostęp do maszyn. To blokuje pracę, a to z kolei stymuluje wzrost długów. W końcu firma traci płynność finansową do tego stopnia, że musi ogłosić upadłość. W związku z tym tak, profesjonalny faktoring online się opłaca.

Limit faktoringowy

Koniecznie musimy wspomnieć o tym, że są limity na faktoring w internecie, jak i poza nim. Ograniczenie dotyczy zwykle liczby faktur wystawionych w danym czasie. Nie bez znaczenia jest również kwota na fakturze, która nie może przekroczyć pewnego pułapu. Istnieje także coś takiego jak limit na kontrahenta. Jeśli zatem chce się dalej samemu wystawiać faktury z długim terminem płatności i nie tracić wiarygodności u partnerów, należy dokładnie sprawdzić wszystkie limity. To często kwestia indywidualna. Nie wszystkie firmy faktoringowe w Polsce mają takie same obostrzenia.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *