Biznes i praca

Jak założyć firmę? Krok po kroku do sukcesu biznesowego

Założenie firmy to wielkie wyzwanie i ekscytująca przygoda, ale również spore ryzyko. Zanim się na to zdecydujesz, warto poznać sposoby, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na sukces. Dowiedz się, jak założyć firmę, aby zminimalizować zagrożenia i stworzyć prężnie działający biznes!

Jak założyć firmę – po pierwsze, pomysł

Konkurencja na rynku jest duża, dlatego tak ważny jest dobry pomysł. Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak założyć firmę, pomyśl, co ciekawego lub innowacyjnego możesz zaoferować. Pomysł nie musi być całkowicie oryginalny, ale powinien się istotnie wyróżniać spośród innych propozycji na rynku. Jeśli jest to niedostępny do tej pory produkt czy usługa, konieczne będzie przeprowadzenie badania rynku w celu oceny popytu. Oferta powinna bowiem zaspokajać istniejące potrzeby lub rozwiązywać problemy.

Zakładanie firmy a biznesplan

Zakładanie firmy bez porządnego planowania to duży błąd. Należy sporządzić dogłębne analizy oraz szczegółowy biznesplan. Tego typu dokument jest niezbędny przy pozyskiwaniu finansowania, ale często okazuje się również bardzo pomocny dla samego inwestora. W sieci można znaleźć wiele wskazówek na temat pisania biznesplanów, co pomoże rzetelnie go przygotować. W dokumencie nie można pominąć kwestii związanych z finansowaniem i kosztami biznesu, a także źródłami dochodów. Zmusza on do spojrzenia w przyszłość firmy i zastanowienia się zawczasu nad problemami, które mogą „wypłynąć” podczas jej prowadzenia.

Założenie firmy a strategia marketingowa

Odpowiednio wcześniej warto też pomyśleć, jak będziesz promować swój produkt lub usługę. Skuteczna strategia marketingowa musi się opierać na potrzebach grupy docelowej danego biznesu. Dlatego w pierwszej kolejności należy stworzyć profil modelowego klienta oraz zbadać jego preferencje, przyzwyczajenia itp. Działania marketingowe powinny być prowadzone w tych kanałach, z których korzystają potencjalni klienci firmy. Treść przekazu promocyjnego powinna być natomiast dopasowana do języka, jakim się posługują. Strategia marketingowa powinna obejmować:

  • wizję i cele firmy,
  • grupę docelową,
  • pozycję na rynku,
  • wielokanałowy plan działania,
  • dobór metod komunikacji,
  • harmonogram wdrożenia.

Wcześniejsze opracowanie strategii marketingowej sprawi, że już po założeniu firmy będziesz dokładnie wiedzieć, co masz robić. Stworzysz sobie również plan, który nie pozwoli zboczyć z obranego kursu.

Zaplanuj finanse – fundusze na założenie firmy

Założenie firmy w zasadzie zawsze wymaga inwestycji. Do niektórych rodzajów inwestycji nie są potrzebne duże fundusze. Inne wymagają specjalistycznego sprzętu, zatrudnienia pracowników czy organizacji biura i mogą pochłaniać nawet setki tysięcy złotych. Ważne jednak, aby założenie firmy nie pochłonęło zbyt dużo. Dlatego należy stworzyć dokładny plan finansowy i się go trzymać. Pamiętaj, że koszty działalności obejmują też podatki i ZUS. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo środków, aby przetrwać do momentu, aż firma zacznie przynosić dochody.

Zakładanie firmy – odpowiednia forma prawna i forma opodatkowania

Dla sukcesu przedsiębiorstwa bardzo istotne mogą być forma prawna, w jakiej działa, a także forma jego opodatkowania. Dostępne formy prawne działalności różnią się przede wszystkim pod względem odpowiedzialności za zobowiązania firmy, obowiązków w zakresie podatków i księgowości oraz wymagań co do kapitału zakładowego. Najpopularniejsza wśród początkujących przedsiębiorców jest działalność jednoosobowa, która cechuje się prostotą, łatwością nałożenia i największą swobodą. W tym przypadku możliwe jest założenie firmy przez internet i wybranie preferowanej formy opodatkowania spośród następujących:

  • PIT według skali podatkowej,
  • PIT liniowy,
  • ryczałt ewidencjonowany.

Wybrana forma opodatkowania może znacząco wpłynąć na koszty podatkowe przedsiębiorstwa. Dlatego warto przeprowadzić przykładowe obliczenia lub skonsultować się ze specjalistą, aby wybrać najlepszą.

Jak założyć firmę?

Ostatnim krokiem jest formalne założenie działalności. Jak to zrobić? Zakładanie firmy krok po kroku jest bardzo proste. Działalność jednoosobową zakłada się poprzez złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wymaga to wypełnienia formularza CEIDG-1 dostępnego w urzędzie miasta lub gminy lub online. Mając podpis kwalifikowany lub profil zaufany, wniosek można złożyć przez internet. Należy w nim wskazać datę rozpoczęcia działalności, która stanie się oficjalnym początkiem Twojej firmy!

 

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *