Biznes i praca

Czy warto skorzystać z możliwości zwolnienia z VAT na początku prowadzenia działalności?

W trakcie zakładania firmy jedną z nurtujących kwestii jest to, czy zdecydować się na zwolnienie z płacenia podatku VAT. Taka możliwość dostępna jest dla sporej grupy nowych przedsiębiorców. Są jednak sytuacje, w których nie można skorzystać z tej opcji. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, analizujemy, kiedy warto zrezygnować z bycia płatnikiem VAT, a kiedy lepiej nim pozostać.

Kiedy trzeba być VAT-owcem?

W 1. ustawie o VAT odnotowane są wszelkie przypadki, w których zakładając firmę jest się zobligowanym do bycia VAT-owcem. Są to następujące sytuacje:

  • przychody za miniony rok przekroczyły 200 000 zł,
  • siedziba firmy znajduje się poza granicami Polski,
  • prowadzona działalność dotyczy usług prawniczych lub jubilerskich.

Szczegółowa lista działalności, która zmuszona jest do płacenia podatku VAT odnotowana jest w art. 113 ustawy o VAT. M.in. wpisane są tam również usługi doradcze. W przypadku świadczenia takich usług i chęci rezygnacji z bycia czynnym płatnikiem warto dokonać analizy z księgowym lub zgłosić się do Urzędu Skarbowego po indywidualną interpretację. W pozostałych okolicznościach wybór należy do przedsiębiorcy. Co ważne osoby dopiero rejestrujące działalność, mogą od razu skorzystać ze zwolnienia z VAT. W tym celu nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności.

Czy zwolnienie z podatku VAT się opłaca?

Zwolnienie z podatku VAT jest naturalnym rozwiązaniem dla firm, których klienci są osobami prywatnymi. Taki klient nie potrzebuje faktury VAT, bo się z niej nie rozliczy. W związku z tym możliwe, że wybierze ofertę konkurencji ze względu na mniejszą cenę końcową produktu lub usługi. Przykładem firmy, dla której zwolnienie z VAT jest dobrym rozwiązaniem jest ktoś, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zajmującą się tworzeniem i sprzedażą rękodzieła. Jako że kupcami są osoby prywatne VAT nie jest do niczego potrzebny.

Innym przypadkiem, gdy zwolnienie z VAT-u jest opłacalne jest sytuacja, gdy działalność przynosi mały zysk oraz rozlicza się na podstawie ryczałtu. Podatek stanie się wtedy sporym kosztem dla przedsiębiorcy. Możliwe, że sprawi on, że prowadzenie działalności może stracić sens pod kątem niewspółmiernie wysokich kosztów w stosunku do zarobków.

Płatnicy VAT w przypadku korzystania z usług księgowego płacą za tę usługę zdecydowanie więcej niż firmy zwolnione z podatku. Różnica bierze się z dodatkowego obowiązku składania deklaracji do Urzędu Skarbowego. Niektórzy mogą oczywiście zdecydować się na samodzielnie prowadzenie księgowości. To jednak jest dosyć mozolnym zadaniem dla osób, które nie są wyspecjalizowane w skarbowo-księgowych zapisach.

Kiedy warto być czynnym płatnikiem VAT?

Poza wspomnianymi przypadkami, które narzucają konieczność stania się czynnym płatnikiem VAT są pewne przypadki, gdy warto nim być. Mowa tu np. o sytuacji, gdy kontrahentami są inne firmy. Możliwość odliczenia podatku VAT sprawia, że niektórzy wyszukują tylko takich partnerów do współpracy, którzy wystawią opodatkowaną fakturę. Dzięki temu można zyskać przewagę na swoim rynku.

Opcją, z której korzysta znaczna ilość VAT-owców jest możliwość odliczenia przez siebie samego, podatku podczas zakupu. Prowadząc firmę da się więc obniżyć np. koszt zakupu nowego komputera. Oczywiście tylko, gdy ten jest niezbędny do wykonywania czynności związanych z działalnością. W przypadku wystąpienia niejasności czy VAT z danej faktury można wpisać w koszty warto zasięgnąć wiedzy u księgowego. Zwolnienie z VAT jest więc nieopłacalne dla firm, które dokonują sporej liczby zakupów. Oczywiście konieczne jest, by w tej sytuacji sprzedający również był VAT-owcem.

Od czego powinna zależeć decyzja?

Decydującym czynnikiem jest to, kto ma być klientem działalności. Jeżeli są to osoby prywatne lub inne firmy, ale nierozliczające się z podatku warto samemu także być zwolnionym z VAT. Wtedy można zmniejszyć koszt usług księgowych oraz co najważniejsze zyskać większą ilość klientów na rynku. Ci mogą być skuszeni niższą ceną, bo nieposiadającą dodatkowego podatku.

Jeżeli zaś działalność nawiązuje współprace tylko z innymi VAT-owcami to jedyną opcją będzie stanie się czynnym płatnikiem. W takiej sytuacja faktura VAT jest najczęściej wybieraną i poszukiwaną formą rozliczenia. Co prawda koniecznością będzie uregulowanie podatku, ale znalezienie odpowiedniej liczby kontrahentów niezbędnej do osiągnięcia zysku sprawi mniej problemów.

 

Autor: Dawid Kałuża

 

Zobacz też:

Postępowanie restrukturyzacyjne, czyli sposób firm na problemy finansowe

0 komentarzy do “Czy warto skorzystać z możliwości zwolnienia z VAT na początku prowadzenia działalności?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *