Oszczędności

Plusy i minusy wspólnego konta bankowego

Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by móc utworzyć wspólne konto bankowe z bliską osobą (np. z partnerką lub partnerem). Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Oczywiście, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – jest to kwestia dyskusyjna. Jeśli chcesz poznać atuty oraz słabości takiego rozwiązania, przeczytaj nasz tekst. Nie powiemy Ci, czy warto założyć wspólne konto bankowe i jaka oferta jest najlepsza. Poznasz jednak ciekawe informacje odnośnie tego, jakie są niektóre zalety i wady wspólnego konta bankowego.

Wspólne konto bankowe. Na czym to polega?

Zanim przejdziemy do omawiania plusów i minusów, warto poświęcić kilka zdań na omówienie, czym tak naprawdę jest wspólny rachunek w banku. W pewnym uproszczeniu jest to takie konto, do obsługi którego uprawnienia posiada więcej niż jedna osoba, przy czym wszyscy użytkownicy mają pełne uprawnienia. Można zatem porównać taki produkt finansowy do… domowej skarbonki, w której składają zgromadzone pieniądze wszyscy domownicy.

Wspólne konto bankowe. Jakie są zalety i wady?

Jeszcze przed założeniem wspólnego konta w banku warto zastanowić się nad tym, jakie są zalety i słabości omawianego sposobu działania.

Wspólne konto bankowe. Ile osób może posiadać jeden wspólny rachunek?

Jedną z zalet jest możliwość wspólnego prowadzenia konta bankowego nawet przez kilka osób. Maksymalna liczba posiadaczy to kwestia, która jest zależna od oferty prezentowanej przez dany bank. Najczęściej można spotkać się z produktami finansowymi, do których mogą przystąpić dwie osoby o takim samym zakresie uprawnień. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by otworzyć wspólne konto dla trzech, czterech lub nawet pięciu osób. Przykładowo, takie rozszerzone rozwiązanie można zastosować w przypadku rodzeństwa, które przygotowuje się na duży wydatek.

Brak konieczności pokrewieństwa

Wciąż jeszcze można spotkać się z opinią, że wspólne konto bankowe to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla małżonków. Tymczasem, krąg uprawnionych jest znacznie szerszy, a pokrewieństwo nie jest wymagane. Od przyszłych współposiadaczy wymaga się przede wszystkim pełnej zdolności do czynności prawnych oraz posiadania rezydencji podatkowej w Polsce.

Elastyczność

Jedną z zalet takiego rozwiązania jest prostota podczas codziennego użytkowania. Zazwyczaj dokonywanie takich operacji jak na przykład:

  • złożenie dyspozycji przelewu z konta na inny rachunek bankowy,
  • spłata zaciągniętego kredytu lub innych zobowiązań,
  • wypłata środków,
  • przewalutowanie zgromadzonego kapitału,
  • nie wymaga każdorazowego wyrażania zgody przez pozostałych współwłaścicieli.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku takich formalnych kwestii jak np. możliwość korzystania z debetu czy maksymalnej wartości jednorazowej transakcji. W takich sytuacjach zgodę muszą wyrazić również współużytkownicy.

Brak konieczności potwierdzania operacji przez wszystkich właścicieli to z jednej strony zaleta – uzyskanie zgody w pilnej potrzebie może być trudne, jeśli np. współmałżonek jest na ważnym spotkaniu służbowym. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać także o drugiej stronie medalu – kluczowe jest bezgraniczne zachowanie do drugiej osoby (lub osoby). Jeśli mamy choć cień wątpliwości co do intencji współposiadaczy, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ustawienie kilkuetapowej autoryzacji transakcji np. poprzez kody SMS-owe… a przede wszystkim przemyślenie, czy wspólny rachunek w banku to dobry pomysł.

Wspólne konto bankowe. Podsumowanie

Wspólne konto bankowe to rozwiązanie, które może znacznie uprościć codzienne zarządzanie finansami. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, by z dużą ostrożnością podchodzić do wszelkich działań, które są związane z pieniędzmi. Jeszcze przed otworzeniem takiego konta należy poważnie przemyśleć, czy wystarczająco mocno ufamy pozostałym współposiadaczom rachunku. Błędna ocena w tym zakresie może nas w przyszłości słono kosztować.

 

Autor: Emil Zelma

 

Zobacz też:

Postępowanie restrukturyzacyjne, czyli sposób firm na problemy finansowe

0 komentarzy do “Plusy i minusy wspólnego konta bankowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *