Oszczędności

5 najpopularniejszych sposobów na dochód pasywny

Dochód pasywny to doskonały sposób na dodatkowe zarobki. W niektórych przypadkach może się nawet okazać, że odłożona suma pozwoli na więcej niż pensja na etacie. Pomysłów na stworzenie takiego dochodu jest o wiele więcej, niż można się spodziewać. Jak poszukać swojego sposobu na pasywne zarabianie?

Co to jest dochód pasywny?

Dochodem pasywnym można nazwać wpływy, które zostały osiągnięte bez regularnej pracy. Oznacza to, że możemy liczyć na dodatkowe środki pieniężne bez codziennej konieczności wykonywania obowiązków służbowych. Tradycyjny sposób zarabiania zakłada, że wypłata otrzymywana jest w zamian za wykonanie zleconych czynności. Wtedy można mówić o dochodzie aktywnym.

Często zdarza się, że dochód dopiero staje się pasywny po pewnym czasie. Trudno bowiem oczekiwać zapłaty w sytuacji, gdy na żadnym etapie nie została wykonana jakaś czynność. Czasami więc dochód pasywny należy rozumieć jako nagrodę za zdobytą wiedzę i umiejętności. Taki sposób zarobku może być uznawany za poduszkę finansową. Jej stworzenie jest szczególnie istotne w obecnych czasach.

Jakie są rodzaje dochodu pasywnego?

Potencjalnie każdy ma możliwość stworzenia swojego własnego dochodu pasywnego. Wiele zależy jednak od początkowych możliwości finansowych oraz poziomu wiedzy w danej dziedzinie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na dochód pasywny.

1.     Wynajem nieruchomości

Wynajem mieszkania lub domu jest bardzo popularną metodą na dochód pasywny. Początkowo należy włożyć niemałe środki, by móc nabyć nieruchomość. Po dłuższym czasie poniesiony koszt powinien się jednak zwrócić. Najemca, z którym sporządzana jest umowa jest zobligowany do opłacania czynszu oraz tzw. odstępnego dla właściciela. Może się zdarzyć, że część otrzymywanych środków będzie wydawana np. na remont. Często zdarza się, że właściciele nieruchomości, którzy spłacają kredyt hipoteczny, za pomocą zysku z wynajmu płacą raty dla banku.

2.     Inwestowanie

Obecnie sposobów na inwestowanie jest naprawdę wiele. Jedną z metod jest kupowanie akcji i obligacji. Najważniejsze jest, by uprzednio nabyć odpowiednią wiedzę. Pozwoli ona na zminimalizowanie ryzyka utraty środków. Od pewnego czasu modne jest inwestowanie w kryptowaluty. Wartość kilku z nich znacznie wzrosła. To dobra wiadomość dla tych, którzy zdecydowali się na ich kupno kilka lat temu.

3.     Blog i programy partnerskie

Od momentu nagłego rozwoju internetu wiele pomysłów na dochód pasywny dotyczy właśnie działania w sieci. Świetnym przykładem jest posiadanie bloga. Najczęściej internetowi twórcy przestrzegają przed stawianiem przed sobą jednego celu, którym ma być monetyzacja. Warto pamiętać, że osoby odwiedzający portale internetowe poszukują głównie wiedzy merytorycznej. Będąc specjalistą w wybranej dziedzinie można przyciągnąć na swój serwis spore grono czytelników.

Sukces strony internetowej rozwija możliwości zarobkowania. Za każde kliknięcie linku znajdującego się w tekstach właściciel serwisu może zarabiać. To tzw. linki afiliacyjne. Jednostkowo mowa jest najczęściej o skromnych kwotach. Pomimo tego po uzbieraniu po pewnym czasie większej sumy na pewno może się ona przydać się w domowym budżecie. Działanie w internecie to na pewno najlepszy sposób na dochód pasywny w 2022 roku.

4.     Stworzenie kursu online lub napisanie książki

Jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie? Warto wykorzystać wiedzę i podzielić się nią z innymi. Szczególnie że istnieje możliwość, że inne osoby chętnie za nią zapłacą.  Dziś już mało kto chce nabywać umiejętności za pomocą tradycyjnych, stacjonarnych metod. Poza tym w sieci znajduje się wiele platform, które udostępniają kursy online. Dzięki temu nie trzeba martwić się samodzielnie sprzedażą. Co może być tematem szkolenia? Programowanie, gotowanie, SEO, fotografia i inne.

Inną, bardziej tradycyjną metodą na dochód pasywny jest wydanie książki. Jeżeli możesz się pochwalić umiejętnością ciekawego tworzenia historii to może warto spróbować? Niektórzy obecnie decydują się na tzw. self-publishing. Jest to wydanie książki bez angażowania wydawnictwa. Choć te w zamian za szereg opłat wiele czynności wykonują za pisarza. Możliwe, że to czas, by wyjąć z szuflady swoje opowiadania?

5.     Odsetki z kont oszczędnościowych i lokat

Jest to sposób znany od dawna. Odkładanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych i lokatach to najbezpieczniejsza metoda na dodatkowy zarobek. Trzeba jednak być świadomym, że będzie on niewielki. Nawet najlepiej oprocentowane lokaty to zysk wielkości kilku procent w skali roku. Duże znaczenie ma zatem kwota, która znajduje się na koncie. Jeśli jest ona stosunkowo niska to trudno oczekiwać wielkich dochodów z tego tytułu. Warto też pamiętać o podatku Belki, który dodatkowo obciąża uzyskane środki.

 

Autor: Dawid Kałuża

 

Zobacz też:

0 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *