Bitcoin
Inwestycje Kryptowaluty

Bitcoin – niekwestionowany król kryptowalut

BitcoinOficjalne początki Bitcoin sięgają roku 2009, choć prace nad nim rozpoczęto nieco wcześniej. O jego twórcy wiadomo zadziwiająco mało. Jego pseudonim to Satoshi Nakamoto i więcej na jego temat można przeczytać w późniejszej części. Każdy bitcoin BTC dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi. Bitcoin jest pierwszą oficjalnie stworzoną kryptowalutą. Jednym z ważniejszych założeń przy jego tworzeniu była jego ograniczona ilość. określona jako 21 milionów sztuk. Co ciekawe w limit ten wliczają się ogromne ilości bitcoinów, do których ludzie utracili dostęp.W początkowej fazie jego rozwoju Bitcoiny były łatwe do zdobycia, ale też niewiele warte. Przez to wielu początkowych pasjonatów przestawało o nich myśleć i albo zapominało dane dostępowe albo usuwało je z dysków. Zapewne wielu z nich do dziś pluje sobie w brodę obserwując współczesne notowania tych walut.

Popularność Bitcoina

Obecnie Bitcoin stanowi niemal synonim kryptowaluty. To pierwsza myśl każdego, który usłyszy coś na temat kryptowalut. Dobrze pokazuje to wykres z serwisu tradingview.com, który pokazuje kapitalizację największych kryptowalut:

kapitalizacja kryptowalut

Widać na nim, że inwestycje w Bitcoin stanowią we wskazanym okresie 2020 roku między 60%, a 75% wszystkich transakcji. Drugie w kolejności Etherum pełza w okolicy 10%. Co ważne WSZYSTKIE inne kryptowaluty razem wzięte mają łącznie mniejszą kapitalizację niż sam Bitcoin. I przypuszczalnie sytuacja w przyszłości nie ulegnie znaczącej zmianie.

Satoshi Nakamoto – tajemniczy twórca ujawniony?

W grudniu 2015 roku dwa amerykańskie portale Wired i Gizmondo, zasugerowały, iż twórcą bitcoina może być australijski przedsiębiorca z branży IT – Craig Steven Wright. Przeprowadzili oni w tej sprawie dziennikarskie śledztwo. Wspomniany biznesmen oficjalnie przyznał się i przedstawił dowody, iż to on pod pseudonimem Satoshi Nakamoto stworzył najpopularniejszą wirtualną walutę. Jednak nie każdego przekonały jego wyjaśnienia. Społeczność bitcoina w zdecydowanej większości uważa, że to oszustwo. W praktyce pod tym pseudonimem może się nawet ukrywać grupa osób czy cała organizacja.

Przyszłość Bitcoina

Przyszłość najpopularniejszej kryptowaluty wciąż pozostaje zagadką. Z jednej strony coraz więcej podmiotów zaczyna akceptować ją w swoich rozliczeniach. Z drugiej strony stał się on podstawowym aktywem w transakcjach w wielu nielegalnych biznesach. Podejścia rządów do niego jest bardzo różne od przychylności do otwartej wrogości. Jedne widzą w Bitcoinie okazję do nałożenia nowych podatków, inne chcą go pozostawić samemu sobie.

Można się spodziewać, że w dalszym ciągu Bitcoin będzie tematem wielu rozważań i spekulacji. Warto pamiętać, by swoją wiedzę o nim budować tylko na podstawie informacji z pewnych i sprawdzonych źródeł.

Niemal pewne jest, że Bitcoin będzie istniał dalej. Jego istnienie rozsiane jest na dziesiątkach tysięcy urządzeń i nie można go tak po prostu wyłączyć. A czy będzie dalej zwiększał swoją wartość? O tym w kolejnych wpisach.

 

Zobacz także:

0 KOMENTARZY

  1. Bitcoin to spekulacja jak się masz. Raz trafisz, raz nie trafisz. Wchodzić w niego można chyba tylko z góry straconymi pieniędzmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *