Kryptowaluta NEM
Inwestycje Kryptowaluty

Kryptowaluta NEM

Twórcami kryptowaluty nem są osoby skupione w fundacji NEM.io. Jak skonstruowali oni swoją kryptowalutę i jakie są jej główne założenia?

Historia powstania

Już w czerwcu 2014 roku organizacja NEM.io prowadziła testy swojej nowej kryptowaluty znanej pod nazwą nem – w skrócie XEM.  Sam projekt ujrzał światło dzienne 31 marca 2015 roku, a walutę nem ogłoszono na forum bitcointalk.org. Zrobiła to organizacja UtopianFuture. Pierwowzorem nem-u była kryptowaluta Nxt, a program został od podstaw napisany przy użyciu języków Java i Javascript. Nie ma mowy, żeby nem było czegokolwiek kalką lub kopią, a takie zarzuty się pojawiły.

Prezydentem fundacji, która stworzyła nem – NEM.io jest Lon Wong, a project managerem został Jeff McDonald.

Opis kryptowaluty

Podstawą funkcjonowania sieci kryptowalutowej (więcej: www.xtb.com/pl/kryptowaluty-kb)  nem nie jest ani mining, czyli wykopywanie bloków przez górników, ani zbieranie bloków, czyli harvesting. Zbieranie nem możliwe jest lokalnie lub poprzez delegowanie. Takie funkcje dostępne są jednak wyłącznie dla użytkowników, którzy mają konta usankcjonowane z odpowiednią ilością XEM.

Porządku w przypadku wszelkich transakcji i gromadzenia monet nem stoi algorytm Proof of Importance. To on zabezpiecza sieć przed ewentualnymi atakami z zewnątrz.

Specyfikacja kryptowaluty NEM

Zgodnie z założeniami twórców maksymalna ilość monet XEM wyniesie 8 999 999 999. Pierwszy blok z blockchaina nem miał miejsce 29 marca 2015 roku, a obecnie liczba bloków to na razie 1 100 323. Średni czas pomiędzy blokami wynosi około 60 sekund. Nagroda, jaką uzyskuje użytkownik w każdym bloku jest uzależniona od wysokości opłat transakcyjnych, ponieważ nie ma tu mowy o kopaniu nowych tokenów i nagrodach dla górników z tego tytułu.

Skoro kryptowalutę nem można zbierać lokalnie, dzięki monetom XEM, użytkownik musi mieć włączony komputer z zainstalowanym oprogramowaniem i odpowiednimi, domyślnymi ustawieniami. Komputer zbiera tak długo kryptowalutę nem dopóki jest włączony. Nie używa się przy tym zdalnego NIS – NEM Infrastructure Server. Podobnie jak w wielu innych kryptowalutach, także i w tym przypadku każdy wygenerowany blok potrzebuje do podpisania klucza prywatnego użytkownika, który jest przekazywany do lokalnego NIS.

Inną opcją gromadzenia monet XEM jest delegowanie. Również takie zbieranie nem odbywa się ciągle, ale tutaj bez względu na to, czy komputer jest włączony czy zamknięty. Ma to związek z tym, że oddelegowanie ważności możliwe jest do innego węzła, ale wówczas klucz prywatny nie opuszcza komputera. Dzięki temu wszystkie zebrane nagrody z opłat transakcyjnych trafiają z oddelegowanego konta na konto oryginalne, dokładnie do tego konta, które zainicjowało procedurę delegowania.

Warto podkreślić, że nie ma możliwości jednoczesnego gromadzenia kryptowaluty nem przy zastosowaniu metody zbierania lokalnego i delegowania, ponieważ w takim przypadku klucz prywatny użytkownika opuściłby komputer, a to z kolei zagrażałoby jego bezpieczeństwu. Mógłby zostać po prostu ukradziony. Szansa na zebranie bloku przy obu metodach pozostaje dla kryptowaluty nem taka sama. Aby rozpocząć zbieranie bloków, użytkownik musi mieć minimum 10 000 XEM na swoim koncie. Ilość funduszy, jakie trzyma na koncie daje tzw. saldo usankcjonowane.

Dowiedz się jak kupić BTC: www.xtb.com/pl/jak-i-gdzie-kupic-kryptowalute-bitcoin-kb

Nie każdy użytkownik może zbierać bloki nem. Algorytm Proof of Importance zabezpiecza sieć przed atakami, ale jednocześnie ogranicza możliwości zdobywania kryptowaluty nem. To główny czynnik, który zapewnia, że informacje w blockchain takie jak dane posiadaczy i ilość pieniędzy są prawdziwe. Algorytm ten pomaga upewnić się, że każda osoba korzystająca z projektu nem może zaufać innym i powstrzymuje podejmowanie inwestycji przekraczających stan posiadania inwestorów na indywidualnych kontach.

Usankcjonowanie na koncie kryptowaluty nem wymaga czasu. Na przykład, usankcjonowanie 10 000 XEM zajmuje 30 dni. To wymagana ilość środków i czasu, aby rozpocząć zbieranie tokenów. Co 1440 bloków 10 proc. nieusankcjonowanych funduszy na koncie staje się usankcjonowana.

XTB Online Trading: https://pl.wikipedia.org/wiki/XTB


Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *