Kredyty

Kredyt gotówkowy dla emeryta – jakie są warunki i czy jest to możliwe?

Kredyt gotówkowy to rozwiązanie dostępne w polskich bankach także dla emerytów. Instytucje finansowe postrzegają bowiem takie osoby jako dobrych i rzetelnych kredytobiorców, którzy nie zapominają o regularnej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych.

Kredyt gotówkowy to rozwiązanie dostępne w polskich bankach także dla emerytów. Instytucje finansowe postrzegają bowiem takie osoby jako dobrych i rzetelnych kredytobiorców, którzy nie zapominają o regularnej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych.

Jeśli chodzi o kredyt dla emeryta, banki trzymają się określonych zasad związanych z wiekiem i zdolnością kredytową. Emeryci podlegają zatem także pewnej weryfikacji.

Dlaczego warto wziąć kredyt na emeryturze?

Kredyt gotówkowy dla emeryta pozwala na pozyskanie dodatkowych środków, które pozwolą m.in. na pokrycie kosztów leczenia czy, wykonanie remontu czy też zapewnią wymarzony urlop. Decydując się na zaciągnięcie zobowiązania tego typu, każdy senior powinien przeanalizować swoje dochody. Są one bowiem często stałe, a taki kredyt będzie trzeba spłacać przez określony w umowie czas.

Kredyt dla emeryta, a wiek

Kwestią, którą analizuje bank przed udzieleniem kredytu gotówkowego, jest wiek osoby ubiegającej się o dodatkowe środki. Większość instytucji ma ustalony maksymalne widełki w tej kwestii. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt? Najczęściej maksymalny wiek kredytobiorcy to 75 lub 80 lat. U osób starszych istnieje bowiem większe ryzyko, że nie dożyją końcowego rozliczenia zobowiązania, szczególnie jeśli muszą je spłacać przez okres 5 lub więcej lat. Zwykle zatem emeryci są w stanie otrzymać dodatkowe finansowanie z banku, jednakże na okres krótszy okres tj. 2-3 lata.

Kredyt dla emeryta, a zdolność kredytowa

Każda osoba, która ubiega się o kredyt, musi spełniać określone kryteria finansowe banku. Także emeryci są weryfikowani, jeśli chodzi o ich zdolność kredytową, w stosunku do kwoty, którą chcą pożyczyć. Bank zasięga informacji na temat przyszłego kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej. Oprócz tego zdolność kredytowa emeryta jest badana po przedstawieniu dochodów. Jeśli chodzi o warunki kredytu, banki honorują takie dokumenty, jak np.:

  • potwierdzenie wpływu świadczenia za jeden z 3 ostatnich miesięcy (np. w formie wyciągu bankowego, zaświadczenia z banku lub przekazu pocztowego),

  • jeden z 3 ostatnich odcinków świadczenia emerytalno-rentowego,

  • decyzja o przyznaniu świadczenia podpisana przez osobę upoważnioną do jej wystawienia,

  • aktualna decyzja o waloryzacji świadczenia emerytalno-rentowego podpisana przez osobę upoważnioną do jej wystawienia,

  • zaświadczenie z ZUS/KRUS/WBE/MSWiA/ARiMR/Prokuratury Okręgowej lub Sądu o wysokości wypłacanego świadczenia emerytalno-rentowego,

  • PIT-11A, PIT-40 A, PIT-36 lub PIT-37 za ubiegły rok.

Warto mieć na uwadze to, że każdy przypadek udzielenia kredytu gotówkowego emerytowi jest rozpatrywany indywidualnie, na podstawie bieżących okoliczności. To dlatego należy porównać ze sobą propozycje kilku banków, by podjąć właściwą decyzję. Istotna jest symulacja kredytu gotówkowego. Analizując propozycje banków, trzeba rozpatrzyć przede wszystkim RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która mówi o tym, jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego.

Kiedy emeryt może nie uzyskać kredytu?

Mimo spełnienia kryteriów dochodowych i wieku, niektórzy emeryci mogą nie uzyskać kredytu. Z czego to wynika? Otóż zdarza się, że seniorzy regulują co miesiąc także inne zobowiązania, w tym pożyczki i kredyty ratalne. Biorąc pod uwagę to, że w 2022 r. średnia emerytura wynosiła 2 767,47 zł, bank może ocenić wniosek o kredyt negatywnie. Wówczas warto jednak pomyśleć o zmniejszeniu wymagań w stosunku do kwoty zaciąganego zobowiązania, czy też o wydłużeniu okresu spłaty, co pozwoli na zmniejszenie wysokości raty miesięcznej. Dobrym rozwiązaniem będzie również przystąpienie do kredytu przez inną osobę osiągającą dodatkowe dochody.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/czy-jesli-jestem-emerytemrencista-to-moge-starac-sie-o-kredyt-gotowkowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *