Oszczędności

Ile powinna wynosić poduszka finansowa i jaki jest jej cel?

Ostatnie lata to niełatwy czas właściwie dla każdego z nas. Zjawiska zachodzące na całym świecie (kryzys koronawirusowy, wojna rosyjsko-ukraińska) to czynniki, które sprawiły, że ryzyko recesji stało się niezwykle realne. Taki stan rzeczy wymaga od nas rozsądnego planowania finansowego. Jednym z ciekawych rozwiązań w tej kwestii jest poduszka finansowa. Ile powinna wynosić poduszka finansowa i dlaczego jej posiadanie jest tak bardzo istotne? W naszym poście na blogu pokażemy, jak krok po kroku stworzyć własną poduszkę finansową. Podzielimy się również kilkoma wskazówkami, jak zachować oszczędności, abyś zawsze był przygotowany na wszystko, co nas spotka w życiu.

Jeśli chcesz poznać ciekawe rady w tym zakresie, przeczytaj nasz tekst – na pewno się nie zawiedziesz!

Poduszka finansowa – co to takiego jest?

Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości istota tego pojęcia nie jest szczególnie skomplikowana – powinny ją zrozumieć nawet osoby, które nie posiadają wykształcenia ekonomicznego.

Poduszka finansowa (ang. financial cuhsion) to kwota, którą odkładamy regularnie na pokrycie nieoczekiwanych wydatków. Środki z tego tytułu mogą być również używane jako bufor przed wahaniami dochodów (np. wskutek utraty pracy lub spadku liczby zamówień w ramach prowadzonej działalności biznesowej) lub jako sposób na oszczędzanie na przyszłe cele.

Jak stworzyć poduszkę finansową?

Poduszka finansowa to ważny element bezpieczeństwa ekonomicznego. Pomoże Ci ona pokryć nieoczekiwane wydatki, ochronić Twoje oszczędności i zapewnić spokój ducha. Oto kilka kroków, które pomogą stworzyć poduszkę finansową:

  • określ, ile pieniędzy musisz zaoszczędzić. Nie muszą być to olbrzymie kwoty, ważna jest jednak regularność. Dobrą zasadą jest jednak zaoszczędzenie takich środków, które pozwolą na pokrycie kosztów utrzymania przez okres od trzech do sześciu miesięcy,
  • sporządź budżet i monitoruj przestrzeganie go. W tym celu śledź swoje wydatki i dostosowuj je w razie potrzeby, aby mieć pewność, że co miesiąc oszczędzisz wystarczającą ilość pieniędzy. Podczas monitorowania budżetu domowego warto wykorzystać do tego celu bankowość elektroniczną. Aplikacje bankowe pozwalają na generowanie raportów – dzięki temu możemy w krótkim czasie prześledzić wszystkie transakcje, które zostały wykonane w danym okresie. Nowoczesna technologia sprawiła, że mozolne zapisywanie obliczeń w tradycyjnym, papierowym notatniku na dobre odeszło już do przeszłości,
  • zautomatyzuj swoje oszczędzanie. Skonfiguruj plany przelewów z konta osobistego na rachunek oszczędnościowy, aby zmniejszyć w ten sposób prawdopodobieństwo, że wydasz pieniądze, zamiast je oszczędzać.

Gdzie przechowywać środki w ramach poduszki finansowej?

Z różnych powodów warto zdecydować się na metody aktywnego oszczędzania – inflacja, która jest w 2022 roku wyjątkowo wysoka, sprawia, że pieniądze przechowywane „skarpecie” tracą na wartości. To właśnie dlatego należy zastanowić się nad takimi stosunkowo bezpiecznymi formami oszczędzania kapitału jak na przykład:

  • lokata bankowa,
  • konto oszczędnościowe,
  • obligacje emitowane przez Skarb Państwa (obligacje skarbowe).

Dzięki temu możemy systematycznie powiększać swój kapitał – w obecnych warunkach przyrost ten zazwyczaj wyniesie kilka procent w skali roku.

Czy poduszka finansowa musi oznaczać rezygnację z własnych przyjemności?

Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą należy wybrać jeden z wariantów: poduszka finansowa lub własne przyjemności. Czy jest tak w rzeczywistości? Niekoniecznie: tworzenie poduszki finansowej nie oznacza jeszcze, że nie można zainwestować w siebie.

Oprócz tego możesz wykorzystać część zaoszczędzonych pieniędzy, aby poprawić swoje kompetencje zawodowe lub wiedzę. Dzięki temu będziesz mógł zarabiać więcej w przyszłości. Pomoże Ci to z czasem jeszcze bardziej zwiększyć swoją poduszkę finansową.

Czy poduszka finansowa może poprawić Twoje samopoczucie?

Tak – posiadanie poduszki finansowej zapewnia spokój ducha. Świadomość, że masz odłożone pieniądze na wypadek sytuacji awaryjnej, może pomóc zmniejszyć stres i niepokój związany z finansami.

Mając zaoszczędzone środki na przeżycie co najmniej kilku miesięcy, możesz ze spokojem podjąć decyzję o zmianie pracy, jeśli przestaje Ci ona odpowiadać, lub nawet zrobić sobie coś, co czasem określa się jako „gap year” (przerwa w aktywności zawodowej, którą wykorzystuje się np. w celu odbycia podróży po świecie). Gap year niekoniecznie musi trwać cały rok, ale z pewnością kilka miesięcy pomoże zregenerować się i nabrać sił do dalszej pracy.

Poduszka finansowa – podsumowanie

Nikt nie lubi myśleć o trudnej sytuacji finansowej. Z drugiej jednak strony brak gotówki to problem, który może się przydarzyć każdemu. Nagła utrata pracy, nieoczekiwany rachunek za opiekę medyczną – to tylko kilka przykładów sytuacji, które mogą sprawić, że będziesz miał trudności z wiązaniem końca z końcem.

Dlatego tak ważne jest posiadanie poduszki finansowej, czyli funduszu oszczędnościowego, na którym można polegać w razie potrzeby. Rozwiązanie to zapewnia spokój i bezpieczeństwo.

Poduszka finansowa jest ważnym narzędziem, które może pomóc Ci przetrwać trudne czasy gospodarcze i chronić Twoją przyszłość. Jej stworzenie nie jest szczególnie trudne, ale zadanie to wymaga pewnych umiejętności w zakresie planowania i dyscypliny. Korzyści z posiadania poduszki finansowej to większe bezpieczeństwo finansowe i lepsza przyszłość. Zacznij więc już dziś, podejmując kroki w celu stworzenia własnej poduszki finansowej.

 

Autor: Emil Zelma

Zobacz też:

Czym jest Gewerbe i czy warto ją założyć?

0 komentarzy do “Ile powinna wynosić poduszka finansowa i jaki jest jej cel?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *