Długopis, notatnik i kalkulator
Oszczędności

Od czego można odliczyć podatek?

Wydatki zawsze będą integralną częścią prowadzenia działalności gospodarczej. Koszty będziemy także ponosić jako zwykli podatnicy, którzy są zatrudnieni u kogoś. Dlatego warto wiedzieć, co możemy odliczyć od podatku, a może to być długa lista najróżniejszych wydatków. Niestety czasami przypominamy sobie o takiej możliwości dopiero podczas zeznania rocznego, a tymczasem co miesiąc można przecież archiwizować faktury za paliwo lub za prąd. Wszystko zależy od tego, jaką działalność gospodarczą prowadzimy lub czy jesteśmy na przykład osobami niepełnosprawnymi.

Od podatku można odliczyć ulgę na dziecko

Zeznania podatkowe, które składamy w urzędzie skarbowym mogą przewidywać najróżniejsze ulgi, a jak się okazuje nawet z tytułu takiego, że mamy dziecko, możemy ująć taką ulgę w zeznaniu rocznym. Zgodnie z danymi statystycznymi jedną z popularniejszych wśród podatników aktualnie ulg, jest właśnie ulga prorodzinna. Takie zwolnienie podatkowe przysługuje rodzicom na każde małoletnie dziecko w sytuacji, gdy podatnik w czasie trwania roku podatkowego:

  • był opiekunem prawnym w sytuacji, gdy dziecko z nim zamieszkiwało
  • wykonywał władzę rodzicielską
  • był opiekunem, pełniąc funkcję rodziny zastępczej – niezbędne jest tu orzeczenie sądu lub umowa zawarta ze starostą.

Ulga może nam przysługiwać w każdym miesiącu i wynosi 92,67 zł. Kwota taka przysługuje w przypadku jednego małoletniego dziecka i w sytuacji, gdy dochody podatnika nie przekroczyły w roku podatkowym 112 000 zł. Taka sama kwota przysługuje nam w przypadku 2 małoletnich dzieci. Przy 3 dziecku jest to 166, 67 zł, a przy 4 i kolejnym 225 zł.

Odliczanie składki zdrowotnej

Bardzo popularne i powszechnie stosowane przez podatników było odliczanie od podatku składek zdrowotnych. Prawo takie jednak obowiązywało do końca 2021 roku. Wszystko przez wprowadzenie Polskiego Ładu, który zaczął obowiązywać w 2022 roku. Od tego momentu z ulgi takiej skorzystać mogą tylko ci przedsiębiorcy, którzy są opodatkowani podatkiem liniowym, kartą podatkową albo ryczałtem.

Warto korzystać z ulgi rehabilitacyjnej

Gdy zastanawiamy się nad tym, co jeszcze moglibyśmy odliczyć od podatku, to warto też zwrócić uwagę na ulgę rehabilitacyjną. Uwzględnia się tutaj cele rehabilitacyjne, a więc wydatki z nimi związane oraz koszty, które będą dotyczyć inwestycji, które pozwalają osobom niepełnosprawnym łatwiej wykonywać czynności życiowe. Osoby niepełnosprawne mogą też odliczać od podatku opłaty, które związane z usługami rehabilitacyjnymi lub fizjoterapią.

Warto też w takiej sytuacji kompletować wszystkie faktury za materiały budowlane oraz usługi remontowe, które dotyczą wyposażenia mieszkań albo budynków mieszkalnych lub adaptację takich lokali. Przebudowa łazienki lub zrobienie podjazdu to usługa, którą możemy odliczyć. Może też chodzić o wydatki związane z przystosowaniem pojazdów mechanicznych ściśle dla osób z niepełnosprawnościami. Odliczyć także możemy sprzęt rehabilitacyjny, a nawet materiały szkoleniowe i wydawnictwa, które służą pogłębianiu wiedzy z obszaru niepełnosprawności.

 

Autor: Paweł Bendarz

 

Zobacz też:

0 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *