Biznes i praca

Jak wypełnić i rozliczyć PIT 37 online?

Obowiązkiem każdego podatnika jest coroczne złożenie deklaracji rozliczeniowej. Niezależnie od wysokości dochodu, należy przekazać odpowiednie rozliczenie do Urzędu Skarbowego. Najczęściej składanym dokumentem jest PIT 37, który wypełnia każdy podatnik, uzyskujący przychody w minionym roku. Dla wielu osób złożenie deklaracji PIT oznacza wypełnianie szeregu niezrozumiałych rubryk. Dlatego też duża część podatników, decyduje się skorzystać z pomocy księgowego, ponosząc przy tym niemałe koszty. Tymczasem rozliczenie PIT można również wysłać online w prosty sposób, polegając jedynie na własnej podstawowej wiedzy matematycznej. PIT 37 online zbudowany jest bowiem z prostych formularzy PIT, które nie wymagają znajomości branży podatkowej. W jaki zatem sposób samodzielnie rozliczyć się z wysokości osiągniętego dochodu?

  1. Kto powinien złożyć PIT 37?
  2. W jaki sposób złożyć deklarację z wysokości osiągniętego dochodu?
  3. Jak wypełnić rozliczenie PIT online?
  4. a) Bezpieczny i zaufany program do rozliczenia deklaracji PIT
  5. Co można rozliczyć w PIT 37?

Kto powinien złożyć PIT 37?

PIT 37 jest powszechną deklaracją składaną z tytułu stosunku pracy. Urząd Skarbowy oczekuje dokumentu od pracowników, zleceniobiorców i innych osób, rozliczających się za pomocą skali podatkowej z tytułu świadczeń z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Podatnicy składający PIT 37, nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej, a ich rozliczenie odbywa się za pośrednictwem płatnika lub innych uprawnionych podmiotów. Formularz ten dotyczy również emerytów i rencistów, rozliczających się ze wszystkich przychodów opodatkowanych. Podatnik ma obowiązek złożyć dokument w narzuconym terminie. W materiale istnieje możliwość wskazania wszystkich przysługujących mu ulg podatkowych oraz odliczeń. W 2023 roku deklarację PIT 37, składają również osoby niebędące płatnikami, ale które przekazały PIT 11. Dotyczy to np. przychodów uzyskanych z pracy przy zbiorach. Dochody z tytułu działalności gospodarczej, rozlicza PIT 36.

W jaki sposób złożyć deklarację z wysokości osiągniętego dochodu?

Istnieje kilka sposobów na rozliczenie deklaracji PIT 37. Można to zrobić w sposób tradycyjny zanosząc formularz lub wysyłając pocztą do Urzędu Skarbowego, jak i korzystając z nowoczesnych narzędzi online. Pomocny w tej pracy jest darmowy program PIT dostępny na stronie: https://www.e-pity.pl/pit-37/. Warto pokusić się o wybór drugiej opcji, ponieważ znacząco przyspiesza ona proces wypełniania dokumentu. Stworzone w ten sposób formularze PIT, trafiają do Urzędu drogą elektroniczną. Dużą zaletą korzystania z programu typu e-pity jest także skrócony termin zwrotu podatku. Środki z tego tytułu trafią zatem do podatnika dużo szybciej.

Jak wypełnić rozliczenie PIT online?

Chcąc wypełnić druk PIT online, nie ma konieczności posiadania wiedzy podatkowej lub księgowej. Program PIT został tak opracowany, aby mógł z niego korzystać każdy obywatel, który zamierza rozliczyć podatek dochodowy. System prowadzi podatnika niejako krok po kroku, dzięki czemu wypełnienie całego formularza nie powinno mu sprawiać trudności. To, co należy również podkreślić to fakt, że przystępując do pracy w programie, można być pewnym, że uzupełnia się najbardziej aktualną wersję formularza deklaracji PIT 37. Istotną zaletą wypełniania deklaracji PIT online jest automatyczne obliczanie deklarowanej wysokości dochodów. Oznacza to, że podatnik nie musi już obawiać się o poprawność wyliczeń deklarowanych w zeznaniu podatkowym zarówno jeśli chodzi o przychody, podlegające opodatkowaniu, nadpłaty czy ulgi podatkowe. Ryzyko błędu jest więc ograniczone do minimum, co w przypadku samodzielnego rozliczenia PIT metodą tradycyjną, zdarzało się bardzo często.

Bezpieczny i zaufany program do rozliczenia deklaracji PIT

Program e-pity należy do grupy zweryfikowanych programów, dzięki którym można złożyć zeznanie podatkowe. Specjalistyczny mechanizm skutecznie chroni dane każdego płatnika. Nie musi on zatem mieć żadnych obaw o ich bezpieczeństwo w sieci. System automatycznie wysyła dokumenty. Odbywa się to poza zasięgiem użytkowników. Deklaracje PIT są w pełni zaszyfrowane i z pewnością nie trafią w ręce osób trzecich.

Co można rozliczyć w PIT 37?

PIT 37 umożliwia rozliczenie dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym. Zeznanie podatkowe za 2022 rok daje możliwość rozliczenia również osobie samotnie wychowującej dziecko. Może to zrobić rodzic, opiekun prawny, wdowa, ale i panna czy kawaler, sprawujący opiekę czy nawet osoba, w stosunku do której orzeczono separację. Dodatkowo pary mogą wspólnie złożyć deklarację pod warunkiem, że obydwoje rozliczają się przy zastosowaniu skali podatkowej. Pola 7-8 formularza wypełniają nierezydenci lub właśnie osoby, których małżonkami są nierezydenci (ich miejsce zamieszkania dla celów podatkowych odbywa się w innym państwie państwie członkowskim Unii Europejskiej aniżeli Rzeczpospolita Polska).

Warto skorzystać z tej formy zeznania podatkowego, ponieważ pozwala ona na obniżenie należności względem fiskusa. Dzięki temu można również uniknąć opodatkowania wyższą stawką po przekroczeniu progu podatkowego. Korzystając z deklaracji PIT 37 można także rozliczyć koszty uzyskania przychodu, ale i dodatkowo skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek.

Złożenie deklaracji PIT 37 jest obowiązkiem każdego podatnika. Wypełniając formularz PIT 37 online należy pamiętać, aby podać wszystkie niezbędne dane, których domaga się system. Wszystkie deklarowane informacje są w pełni zaszyfrowane. W związku z tym, wysłanie ich drogą elektroniczną jest bezpieczne, a przede wszystkim wygodne dla samego podatnika.

 

Artykuł sponsorowany

0 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *