Oszczędności

W jaki sposób najkorzystniej wymieniać waluty?

Posiadając środki w obcych walutach często przychodzi taki moment, gdy warto ją wymienić. Powodem może być np. konieczność skorzystania z oszczędności. Odwrotnym przypadkiem jest sytuacja przed wyjazdem na zagraniczne wakacje. Chce się wtedy posiadać w portfelu bezpieczną sumę, która pozwoli na wydatki np. w restauracji. Jakie są najbezpieczniejsze i najbardziej opłacalne metody wymiany walut?

Co trzeba wiedzieć przed wymianą walut?

Przed wykonaniem transakcji należy zweryfikować opłacalność metody, z której chcemy skorzystać. Może się zdarzyć, że kursy danej waluty będą różnić się w znaczący sposób pomiędzy kantorami. Będąc świadomym tego, że w przyszłym czasie należy wymienić walutę warto się do tego procesu przygotować. Często opłaca się wcześniej założyć specjalne konto, które umożliwi wykonanie odpowiedniej transakcji. Trzeba pamiętać, że decydując się na danego usługodawcę najbardziej opłaca się sugerować korzyściami, a nie przywiązaniem do marki (np. w sytuacji, gdy posiada się od wielu lat konto w jednym banku).

Jak dokonać wymiany walut internecie?

Jedną z najbezpieczniejszych opcji jest założenie konta walutowego w banku. To dzięki niemu będzie można dokonywać wymiany walut. Najwygodniejsze będzie także posiadanie konta w PLN w tej samej instytucji. Pomimo tego zawsze opłaca się wybierać takiego usługodawcę, który oferuje po prostu najkorzystniejsze warunki. Obecnie większość banków do konta walutowego proponuje także kartę, która pozwoli płacić za granicą. Wszystkie operacje są zazwyczaj możliwe do wykonania w aplikacji mobilnej.

Warto pamiętać, że w przypadku banków wspomniane czynności można wykonać także w placówce. To ważne dla osób, które wolą porozmawiać w cztery oczy z pracownikiem. Może się jednak zdarzyć, że część zlecanych transakcji będzie płatna. Obecnie banki robią wszystko, aby klient jak najwięcej czynności wykonywał samodzielnie. Podczas zawierania umowy o nowy produkt warto nakreślić usługodawcy, na czym nam najbardziej zależy.

Dziś kantory funkcjonują także w sieci. Założenie konta w specjalnym kantorze internetowym może dać naprawdę dużo możliwości. Jest to opcja szczególnie polecana wtedy, gdy często dokonuje się tego typu transakcji. Zaletą tej usługi jest spora ilość walut (nawet tych mniej popularnych) oraz błyskawiczny czas realizacji ich wymiany. Najczęściej można liczyć także na korzystniejsze kursy niż w przypadku banków. Warto jednak szczegółowo zapoznać się z cennikiem, gdyż niektóre przelewy mogą być dodatkowo płatne.

Czy opłaca się jeszcze wymieniać waluty w kantorze?

Wiele lat temu kantor stacjonarny był pierwszym skojarzeniem na myśl o obcych walutach. Obecnie jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy zależy nam na czasie i jednocześnie nie posiadamy kont, które dają możliwość wykonywania transakcji w obcych walutach. Dodatkowym atutem stacjonarnych punktów jest brak konieczności podpisywania kolejnej umowy. Wymiana trwa krótko i nie trzeba w tym celu podawać zbędnych danych.

Aby korzystanie z kantora stacjonarnego nie było kojarzone negatywnie trzeba mieć na uwadze kilka szczegółów. Jednym z nich jest omijanie punktów, które umieszczone są na lotniskach i w okolicach dworców. Ich właściciele często korzystają na tym, że klientom zależy na czasie, by posiadać w ręku pożądany banknot jeszcze przed odjazdem pociągu lub wylotem samolotu. Chcąc wymienić walutę jak najkorzystniej opłaca się zapoznać z kursami w co najmniej kilku kantorach. Może być to trudne, ale prowadzi do największych oszczędności.

 

Autor: Dawid Kałuża

 

Zobacz też:

0 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *