Oszczędności

Inflację odczuwa większość z nas

Trudno nie odnieść wrażenia, iż inflację odczuwa większość z nas i staje się ona temat, który bezpośrednio dotyczy coraz większej ilości samego społeczeństwa, zastanawiamy się też, kiedy jest możliwy powrót inflacji do celu, a więc adekwatnego dla niej poziomu. Oczywiście aktualne prognozy inflacji, nie są najlepsze a tym bardziej można dostrzec, że w dalszym ciągu wzrastają ceny poszczególnych produktów oraz usług, co sprawia, iż na wartości traci pieniądz a my możemy kupić znacznie mniej niż dotychczas. Pewnie, że powrót inflacji do celu mógłby to zmienić, ale nic tego nie zapowiada, wręcz przeciwnie mówi się, iż jeszcze bardziej poszybuje ona w ciągu najbliższych miesięcy w górę.

Dosyć często można spotkać opinie, iż tak naprawdę wszystko, co najgorsze dopiero przed nami, wyższe ceny, chociażby w kontekście przywrócenia stawki VAT, jaka na wielu płaszczyznach była zamrożona, ze względu na tarczę inflacyjną też dadzą nam o sobie znać. Powoli nawet zakup jedzenia, tych samych produktów żywieniowych sprawia, że na inflację patrzymy z niezbędnej do tego perspektywy, a co za tym idzie przez pryzmat wymuszonych oszczędności, jakie muszą pojawić się w naszym życiu. Dlatego nie liczmy na to, iż szybko nastąpi powrót inflacji do celu, a raczej przygotujmy się na zupełnie inną sytuację, zwłaszcza iż nie istnieją podstawy do pozytywnego myślenia. Zaleca się w takim momencie mniejszą konsumpcję finansową, szukanie oszczędności tam, gdzie jest to najzwyczajniej w świecie możliwe, gdyż tak jak powiedziano powyżej to nie koniec podwyżki cen.

Jakie są prognozy dotyczące inflacji?

Nurtuje cię jedno pytanie, a więc czy istnieją podstawy by na prognozy inflacji patrzeć w obiektywny do tego sposób? Pandemia, sytuacja gospodarcza, wojna u naszego wschodniego sąsiada, brak poszczególnych surowców, a nawet niepewna sytuacja energetyczna, to podstawowe powody, dla jakich doszło do inflacji. Niestety nie jest też żadnym zaskoczeniem stwierdzenie, że wpływ na nią ma też wiele innych czynników, można do nich zaliczyć, chociażby programy socjalne, które z jednej strony mają nam pomóc, z drugiej podnoszą jedynie kwotę zadłużenia całego kraju, a więc długu, jaki posiadamy.

Czy więc sama inflacja, ma jakiekolwiek podstawy do tego, by nagle spaść?

Pewnie, że tak, ale wiąże się to z czasem, który jest potrzebny, aby między innymi unormować sytuację gospodarczą, zwłaszcza w obrębie wspomnianej energetyki czy surowców takich jak gaz, paliwo, a także węgiel. Rosnący na nie popyt, podobnie jak na wiele innych zwykłych z pozoru produktów, powoduje, że rosną ich ceny, a także można się spotkać z ich niedoborem. Raczej więc nie ma co liczyć na to, że powrót inflacji do celu, a więc nawet zeszłorocznego poziomu, jest czymś, czego możemy się wkrótce spodziewać, widać to nie tylko po rynku, ale też zachowaniu na giełdzie czy światowych gospodarkach, które również zmagają się z tym problemem. Z tego też powodu, zachęca się do tego, by nie patrzeć na prognozy inflacji, lecz bardziej odpowiedzialnie podchodzić, do wydawanych przez nas pieniędzy.

 

Autor: Janina Morawska

 

Zobacz też:

Dlaczego frankowicze mają coraz większe szanse na wygranie sprawy sądowej z bankiem o unieważnienie umowy kredytu we frankach szwajcarskich?

Jak wypełnić i rozliczyć PIT 37 online?

Pożyczki, gdy mamy już spore długi?

0 komentarzy do “Inflację odczuwa większość z nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *