Biznes i praca

Kto powinien rozliczyć PIT 37 i jak to zrobić?

Złożenie deklaracji PIT w każdym roku podatkowym jest obowiązkiem wszystkich osób, które uzyskały przychód. Dotyczy to również osób zarabiających mniej niż kwota wolna od podatku. Złożenie formularza wiąże się z wykazaniem braku obowiązku zapłacenia podatku dochodowego. Obowiązujące przepisy przewidują, że podatnicy, którzy nie złożą PIT w terminie, otrzymają karę. PIT37 należy do najpopularniejszych w kraju, gdyż na tym formularzu rozlicza się ponad 80% wszystkich podatników. Dowiedz się więcej na jego temat.

  1. Kto składa PIT 37?
  2. PIT 37 za 2022 rok – ważne terminy
  3. Czy warto złożyć PIT 37 online?

Deklaracja PIT 37 jest składana przez większość podatników. Część z nich rozlicza na niej jedno źródło przychodów, inni – kilka wraz z uwzględnieniem przysługujących ulg podatkowych. Bez względu na to, czy PIT 37 obejmuje rozliczenie PIT 11 w liczbie wielu sztuk, czy też jednego dokumentu, z wypełnieniem formularza można uporać się w kilka minut bez wychodzenia z domu. Rozliczenie przez Internet jest proste i szybkie, dlatego decyduje się na nie coraz szersza grupa podatników. Dowiedz się więcej na temat formularza PIT-37 i zasadach jego wypełniania.

Rozliczenie PIT 2022 z PITax.pl nie sprawi Ci żadnego problemu

Kto składa PIT 37?

Na formularzu PIT 37 rozlicza się przychody z PIT-11 i PIT-11a. Są to formularze, które otrzymują osoby uzyskujące dochody z tytułu umowy o pracę. PIT-11 jest wydawany również w przypadku umów cywilnoprawnych, czyli umowy zlecenie i umowy o dzieło. Przychody tego typu należy umieścić na formularzu PIT 37. Jeśli podatnik uzyskuje wynagrodzenie z kilku źródeł, z których wydano mu PIT-11, wszystkie może rozliczyć na jednym formularzu PIT 37. Poszczególne kwoty należy zsumować. W celu ułatwienia poprawnego rozliczenia PIT można skorzystać z programu do jego wypełniania, który pozwoli uniknąć drobnych pomyłek w obliczeniach i nieprawidłowego uzupełnienia rubryk.

PIT 37 za 2022 rok – ważne terminy

Rozliczenie PIT 2022 jest obowiązkowe, dlatego podatnicy składający PIT 37 powinni dokładnie przyjrzeć się terminom na przesłanie deklaracji do urzędu. PIT 37 składa się do ostatniego dnia kwietnia. Jeśli 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy, formularz przesyła się do urzędu do pierwszego dnia roboczego po 30 kwietnia. W przypadku PIT 37 2023 jest to 2 maja. Ostatni dzień kwietnia wypada bowiem w sobotę. Przekroczenie tego terminu jest zabronione i wiąże się z konsekwencjami o skali zależnej od wielkości przewinienia. W przypadku problemów z poprawnym uzupełnieniem PIT powinno się rozliczyć PIT w terminie, a następnie złożyć korektę zeznania. Takie rozwiązanie jest lepsze niż rezygnacja z wysyłania PIT w terminie. Jeśli podatnik chce korzystać z ulg podatkowych, powinien złożyć PIT 0 w tym samym dniu co PIT 37.

PIT 37 online z PITax.pl to same korzysci

Czy warto złożyć PIT 37 online?

Złożenie PIT 37 online jest szybsze i wygodniejsze niż dostarczanie go do urzędu w papierowej formie. Serwis do rozliczania podatków działa przez całą dobę. Jak rozliczyć PIT 37 przez Internet? PIT należy uzupełnić w klikalnym, elektronicznym formularzu. Następnie gotowy formularz przesyła się na serwer rządowy, a właściwy urząd skarbowy sprawdza poprawność rozliczenia. Po akceptacji dokumentu realizuje przelew ze zwrotem podatku, np. w kwocie przysługującej rodzicom ulgi na dzieci. Rozliczenia online można dokonać o dowolnej porze, nawet w godzinach nocnych. Dzięki temu jest to wygodniejsze rozwiązanie niż branie urlopu, by dotrzeć do urzędu w godzinach jego otwarcia. Po złożeniu PIT otrzymuje się UPO, które potwierdza, że podatnik dopełnił obowiązku rozliczenia z fiskusem.

Zobacz, ile możesz zaoszczędzić na PIT37 z PITax.pl

 

Artykuł sponsorowany

0 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *