Biznes i praca

Wpis na blogu po angielsku – wzory, przykłady i przydatne zwroty

W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego to absolutna konieczność – brak zdolności posługiwania się tym językiem może być postrzegany nawet jako pewna forma… analfabetyzmu. To umiejętność, która jest potrzebna nie tylko podczas podróży do anglojęzycznych krajów czy oglądania filmów czy seriali; angielski jest bowiem podstawą w międzynarodowym biznesie.

Język ten jest tak szeroko stosowany, że jego regularna nauka np. w Polce nikogo już nie dziwi. Jeśli chcesz zdobyć solidną wiedzę, przydatne zwroty oraz poznać przykłady stosowania angielskiego w praktyce, koniecznie przeczytaj nasz tekst. A zatem… do dzieła – jeśli regularnie czytasz naszego bloga, to pora na przesiadkę… oczywiście, nie na innego bloga, ale na inny język, tzn. angielski.

Nauka języka angielskiego to nie tylko znajomość słownictwa!

Bardzo częstym błędem jest uczenie się angielskiego wyłącznie poprzez zapamiętywanie słów. Takie podejście można zauważyć zarówno u osób, które dopiero zaczynają naukę, jak i u tych, którzy mogą już poszczycić się średniozaawansowanym poziomem języka (szczególnie dla nich przeznaczony jest nasz tekst).

O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas nauki? Słownictwo jest ważne, ale nie stanowi jedynego elementu, który należy doskonalić. Ważne są również umiejętności w zakresie:

  • używania popularnych zwrotów,
  • płynnego posługiwania się czasami w języku angielskim,
  • konstruowania logicznych wypowiedzi.

W przeciwnym wypadku będziesz wiedział np. to, jak mówi się po angielsku na jesiotra… ale nie uda Ci się zamówić go w restauracji.

Wykorzystanie popularnych zwrotów w angielskim to podstawa

Jeżeli chcesz porozumiewać się płynnie w języku angielskim, potrzebujesz więcej niż znajomości pojedynczych słów. Przykładowo, nawet jeśli znasz słowo angielskie „restaurant” (restauracja) czy „post office” (poczta), nie oznacza to jeszcze, że będziesz w stanie dogadać się z rozmówcą. To samo dotyczy zwrotów, które są oczywiste w języku polskim, takich jak na przykład „mam dość” czy „spróbujmy”.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów zwrotów, które mogą Ci się przydać, jeśli chcesz swobodnie porozumiewać się na poziomie średnio zaawansowanym.

Angielski Polski
Let’s shoot the breeze Chodźmy porozmawiać
I’ve heard it through the grapevine Usłyszałem to od kogoś
Let’s give it a try Spróbujmy to zrobić
Pull yourself together Weź się w garść
Thank you in advance! Dziękuję z góry!
I owe you one Jeden ci zawdzięczam
What have you been up to? Co u ciebie słychać?
(I) can’t complain (Nie) mogę narzekać
It’s very kind of you! To bardzo miłe z twojej strony!
Don’t take it to heart Nie bierz tego do serca
I feel lousy Źle się czuję
By all means Oczywiście, jak najbardziej

Jak widać, niektóre z powyższych zwrotów są dość ogólne. To oznacza, że możesz ich użyć zarówno w życiu prywatnym (na przykład podczas rozmowy ze znajomymi z innych krajów), jak i w pracy, choćby w trakcie konwersacji w firmowej kuchni. Co więcej, nie ma nic złego w tym, aby część z nich, w tym na przykład „Dziękuję z góry!”, wykorzystać w oficjalnej korespondencji i wymianie mailowej z kolegami z pracy.

Idiomy

Jak zapewne widzisz, dosłowne tłumaczenie tych zwrotów na język polski przyniosłoby Ci inne efekty. Podobnie jest w języku polskim np. z takimi wyrażeniami jak „bułka z masłem”. W kontekście języka angielskiego wyrażenia takie określa się jako idiomy.

Czym jest idiom? Definicja Chat GPT

Idiom to wyrażenie lub fraza językowa, której znaczenie nie można dosłownie wywnioskować z znaczeń poszczególnych słów, z których się składa. Jest to konstrukcja językowa, która nabywa specyficzne znaczenie lub sens w kontekście kulturowym lub społecznym i jest rozumiana przez społeczność użytkowników języka. Idiomy są często używane w mowie potocznej i literaturze, aby nadawać wyrazistość i barwę językowi. Ich znaczenia mogą być trudne do przewidzenia, dlatego często wymagają interpretacji i znajomości kontekstu kulturowego, aby zrozumieć, co wyrażenie lub fraza oznacza w konkretnej sytuacji. Idiomy są ważnym elementem kultury językowej i często stanowią wyzwanie dla tłumaczy i osób uczących się języka obcego. Przykłady idiomów obejmują „rzucać ręcznikiem” co oznacza rezygnację z czegoś, lub „grać na nosie” co oznacza zachowywać się niewłaściwie lub próbować oszukać kogoś”.

Wszystko super… poza tym, że w Polsce raczej niezbyt używa się w mowie potocznej wyrażenia „rzucać ręcznikiem”. Rażą również – pod kątem stylistycznym – niektóre fragmenty, w tym w szczególności pierwsze zdanie.

Sprawne posługiwanie się czasami w języku angielskim

Umiejętność posługiwania się odpowiednimi czasami w języku angielskim jest szczególnie istotna w przypadku teraźniejszości oraz przeszłości. Nie jest to wprawdzie miejsce na szczegółowe omawianie poszczególnych czasów. Co więcej — jeśli tu trafiłeś, zapewne wiesz już, jakie są najważniejsze czasy w języku angielskim. Mimo to warto byś skorzystał z przygotowanego przez nas zestawienia:

Czas w języku angielskim? Kiedy go używamy? Przykład
Present Simple Czynność, która ma rutynowy charakter (np. zdarza się raz w tygodniu) visit my friends in the summer.

Odwiedziny odbywają się każdego lata, co oznacza niekoniecznie mają miejsce w momencie wypowiadania tych słów

Present Continuous Czynność, która dzieje się w chwili obecnej (teraz w tym momencie) The child is writing a letter to Santa Claus.

Dziecko pisze list w tej chwili (DOSŁOWNIE w tej chwili)

Past Simple Czynności z przeszłości, które zostały zakończone took a part in a business meeting

Osoba wypowiadajca te słowa wzięła udział w całym spotkaniu

Past Continuous Czynności z przeszłości, które nie zostały zakończone was preparing materials for the kick-off meeting.

Ostatecznie materiały te nie zostały w pełni przygotowane przez osobę mówiącą.

W języku angielskim oczywiście stosuje się znacznie więcej czasów. Jednak praktyka pokazuje, że to właśnie te konstrukcje gramatyczne są najczęściej używane w codziennych rozmowach. Prawdę mówiąc, szczególnie nas to nie dziwi, ponieważ różnice między poszczególnymi formami czasu są często bardzo subtelne. Trudno więc oczekiwać, że rozmówcy będą zastanawiali się nad lingwistycznymi detalami podczas dynamicznej rozmowy. W życiu codziennym umiejętność przekazania i zrozumienia informacji jest znacznie ważniejsza niż poprawność gramatyczna.

Budowanie logicznych wypowiedzi, czyli kilka słów o tym jak wykorzystywać znajomość angielskiego w praktyce

Znajomość słownictwa czy zasad gramatycznych dotyczących np. stosowania zaimków ma jeden konkretny cel – umożliwienie nam konstruowania logicznych i rozbudowanych wypowiedzi zarówno pisemnych, jak i ustnych. W trakcie tworzenia tych wypowiedzi nie musisz się forsować, żeby znaleźć idealnie dobrane słowa wyciągnięte wprost z literatury klasycznej czy słownika poprawnej polzczy… wróć, angielszczyzny. O wiele istotniejsza jest płynność przekazu. 

Poniżej znajdziesz kilka przykładów wypowiedzi w języku angielskim:

Kulinaria: What to eat and drink during summer?

If we do not have any idea what kind of food will be proper for summer we have some advices for you!

Due to the summer high temperatures we often lack appetite. This is a reason why fruit cocktail can be a good solution. Do you want to prepare a cocktail? All you need is a handful of fruit and sugar-free yoghurt. It is also worth adding a millet to keep your stomach full for the rest of a day.

Also cold soups (coolers) could be a wonderful refresh idea during the summer heat. How to prepare coolers? The basis of the cooler is a mix of natural yoghurt vegetables and fruits. It’s all you need to do in order to reach a target. Of course you can prepare cold soup in many ways. For example you can make cooler with using… fresh cucumbers or forest fruits/vegetables such as tomatoes blueberries or raspberries.

Wycieczka na wakacjach: Vacation in Rome. Little-known city districts

Rome is one of the oldest European cities. Despite the turbulent fortunes over hundreds of years it is still the largest cultural center on the continent. It is therefore not surprising that millions of tourists visit Rome each year. What places are worth visiting in the heart of Italy?

Undoubtedly one of the most interesting and at the same time little-known place is Piazza Navona which is a beautiful charming square in the very center of Rome. According to tradition this square is situated on the site of an ancient stadium. There is among others the market the del Moro fountain and the Obelisk of Agonale.

Sport: What are the beginnings of football in Poland?

Football is considered a national sport today. Every year millions of Poles eagerly follow the struggles of domestic teams with foreign rivals. Few however know what the beginnings of football in Poland are.

The genesis of this sport in our country is believed to be in the nineteenth century. According to historical records the first football matches were played in the south and east of Poland in around 1880-1890. The official beginning of this sport in Poland is 1894. It was then that the first official match between the teams from Krakow and Lviv took place. The next decades saw the increase in the popularity of football and new masses of fans. The peak of popularity is the 70-80 of the twentieth century

 

 

Emil Zelma

0 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *