Inwestycje

Co jest ukraińskie w Polsce? Ukraiński kapitał na polskiej ziemi

 

Rozpoczęcie wojny w Ukrainie, to ogromny cios nie tylko w tożsamość narodową obywateli narodu ukraińskiego, ich granice państwowe i życie osobiste, ale w kolejnym punkcie to także uderzenie w gospodarkę państwową, która będzie potrzebowała sporo czasu na odbudowanie się.

Wojna zawsze przynosi ogromne straty. Zniszczone zakłady przemysłowe, budynki mieszkalne, czy infrastruktura komunikacyjna to tylko początek. W wyniku działań wojennych ogromne straty ponoszone są także w przypadku środowiska naturalnego oraz rolnictwa. Do odbudowy tego wszystkiego potrzebne są wieloletnie inwestycje, które generują wielkie koszty, a te zaś są dużym obciążeniem dla dopiero co odrodzonego kraju.

Wojna to również straty w ludziach, którzy także przecież tę gospodarkę napędzają, Wielu świetnie wyszkolonych specjalistów ginie podczas walk, a proces leczenia ciężko rannych to wielki koszt ponoszony przez państwo.

 

Ukraińskie firmy na ziemiach polskich

Obecnie w Polsce ok. 16 tys firm ma właściciela lub współwłaściciela z Ukrainy. Dla porównania w 2014 roku takich firm było tylko 680. Obserwowany wzrost migrantów zarobkowych z Ukrainy (1,5 mln Ukraińców pracuje w naszym kraju) powodowany jest wyższymi zarobkami, lepszą możliwością samorealizacji, stabilniejszą sytuacją, a także niedalekim dystansem od ojczyzny.

Ukraińscy pracownicy są bardzo pożądaną grupą w naszym kraju. Są oni oceniani jako dobrzy pracownicy, wysoko wykwalifikowani. Obywatele naszego sąsiedniego kraju są również świetnymi przedsiębiorcami, co przekłada się na ilość firm, w których osoba z Ukrainy jest przynajmniej współwłaścicielem działalności.

 

W jakiej formie obywatel Ukrainy może prowadzić odrębną działalność gospodarczą w Polsce?

Kiedy osoba pochodząca spoza Unii Europejskiej chce prowadzić odrębną działalność gospodarczą w Polsce, to może to uczynić w takich oto formach:

  • spółka komandytowa
  • spółka komandytowo-akcyjna
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • spółka akcyjna

 

Oczywiście mowa tutaj o funkcjonowaniu podmiotu gospodarczego, który jest całkowicie odrębny od podmiotu, który istnieje w państwie osoby, która pragnie założyć firmę w naszej ojczyźnie, a więc czym innym jest utworzenie na terytorium RP jedynie oddziału firmy osoby zagranicznej.

Jakie przykłady takich firm możemy znaleźć?

  • Piotruś Pan

Sieć sklepów delikatesowych. Jako firma prężnie się rozwijająca, należy od wielu lat do elitarnego kubu Gazel Biznesu. Jest także jedną z większych firm w województwie podkarpackim.

  • Business International Group

Firma budowlana, prowadzona przez doświadczonych Ukraińskich Deweloperów. Działa ona w kilku branżach- realizuje inwestycyjne projekty budowlane, a także prowadzi doradztwo prawne, inwestycyjne, księgowe. Firma zajmuje się również kompleksowym wsparciem i obsługą osób fizycznych i przedsiębiorstw.

  • Millstone & Co

Jest to polsko-ukraińska firma inwestycyjna, która zapewnia klientom kompleksowe wsparcie w realizacji projektów inwestycyjnych. Firma zajmuje się przyciąganiem kapitału, zarządzaniem aktywami, konsultacjami, a także inwestycjami. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma może poszczycić się mianem profesjonalnej i skutecznej. Posiada biura w Warszawie, Krakowie oraz Kijowie.

 

Ukraińcy w Polsce

Ukraińcy są jedną z dziewięciu uznanych w Polsce mniejszości narodowych. Najwięcej z nich mieszka na Warmii i Mazurach, Pomorzu Zachodnim i Gdańskim, a także w południowo-wschodniej części województw: podkarpackiego i podlaskiego. Odrębną grupą zaś są obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują Polskę jako migranci (w 2020 roku ich liczba przekroczyła 1,3 mln).

W Polsce rozwija się także kultura ukraińska. Istnieje wiele organizacji ukraińskich na terenie naszego kraju, m.in. Towarzystwo Ukraińców Podkarpacia w Zapałowie, Towarzystwo Ukraińskie, Ukraińska Organizacja Skautowa „Płast”, Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce, Ukraińskie Towarzystwo Lekarskie.

Ukraińcy mają tutaj również dostęp do rodzimej prasy, np. „Nasze Słowo”, „Svitanok”, czy „Nad Buhom i Narwoju”, a niektóre radiostacje nadają audycje po ukraińsku, np. Polskie Radio Białystok nadaje w języku ukraińskim 3 razy w tygodniu.

 

Gospodarka w przyszłej powojennej Ukrainie

Zakładając najbardziej optymistyczne założenia, że wojna w Ukrainie skończy się w jak najszybszym terminie, trzeba mieć świadomość, że odbudowa powojennej gospodarki w kraju będzie potężnym wyzwaniem dla jej obywateli. Poniszczone budynki, gmachy, budowle, zbombardowane ziemie rolne, rozregulowane systemy firmowe to tylko jedne z przykładowych problemów, z jakimi będzie musiał się zmierzyć kraj po wojnie. Największym jednak problemem będzie prawdopodobnie utrata kapitału ludzkiego, którego niestety niełatwo i nieprędko można nadrobić.

 

 

Autor: Karolina Podgórska

 

Zobacz też:

Ile zarabiają modelki?

0 komentarzy do “Co jest ukraińskie w Polsce? Ukraiński kapitał na polskiej ziemi

  • Dobrze, że tak sie dzieje, bo w Polsce musi być jak najwięcej firm, by była konkurencja. A to jest dobre zawsze dla klienta

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *