Kredyty

Dlaczego warto zrezygnować z karty kredytowej i jak to zrobić?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat bankowość indywidualna zyskała w Polsce ogromną popularność. Przykładowo, według badania opublikowanego w 2020 roku przez Narodowy Bank Polski (raport NBP „Zwyczaje płatnicze w Polsce 2020”) aż 88,5% spośród nas posiada konto w banku. To właśnie dlatego zastanowimy się nad jednym z produktów finansowych, jakim jest karta kredytowa. Dlaczego warto korzystać z karty kredytowej,  czy może warto z niej zrezygnować? A jeśli już się na to zdecydujemy: jak zrezygnować z karty kredytowej? Zostań z nami – poznasz dzięki temu wiele przydatnych informacji. Powodzenia!

Czym jest karta kredytowa? Co odróżnia kartę kredytową od debetowej?

Zapewne każdy z nas spotkał się z określeniem „karta kredytowa”. Warto jednak, byśmy uściślili, co ono oznacza. Karta kredytowa to produkt finansowy, który umożliwia jej posiadaczowi dokonywanie płatności z tytułu nabycia towarów i usług. Z pomocą karty kredytowej możliwe jest regulowanie płatności zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i sklepach internetowych.

Karta kredytowa a debetowa – jakie są różnice?

Jednym z częstych błędów jest traktowanie określeń „karta kredytowa” oraz „karta debetowa” zamiennie, w charakterze synonimów. Tymczasem, pojęcia te odnoszą się do dwóch zupełnie różnych kwestii. Przede wszystkim, w przypadku karty kredytowej nie jest konieczne posiadanie rachunku płatniczego w banku. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o kartę debetową – w takiej sytuacji niezbędne jest założenie ROR, czyli rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Poprzez kartę debetową wydaje się własne środki – są one zgromadzone na danym rachunku bankowym. Inaczej wygląda to w przypadku karty kredytowej – wykonywanie transakcji płatniczych oznacza zaciąganie kredytu przez klienta. Maksymalna dopuszczalna wysokość kredytu jest uzależniona od umowy, jaka została zawarta z danym bankiem.

Czy warto rezygnować z karty kredytowej?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Powód takiego stanu wydaje się oczywisty – karta kredytowa to rozwiązanie, które przede wszystkim zapewnia wygodę podczas codziennego użytkowania. Dzięki niej możemy w pilnej sytuacji bez zbędnej zwłoki zyskać dostęp do środków finansowych.

Z drugiej jednak strony można przewidzieć kilka sytuacji, w których zrezygnowanie z karty kredytowej okaże się lepszym rozwiązaniem. Poniżej zostały przedstawione niektóre z nich:

  • posiadanie innych kart kredytowych – dublowanie takich samych produktów finansowych w różnych bankach nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku kart kredytowych. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: ryzyko dodatkowych kosztów za korzystanie z limitu kredytowego na karcie;
  • chęć uproszczenia spraw finansowych w gospodarstwie domowym. Pozbycie się karty kredytowej zapewni Ci w przyszłości oszczędność czasu i umożliwi uporządkowanie domowych finansów;
  • zakończenie okresu promocyjnego – nierzadko zdarza się, że nowi posiadacze karty kredytowej mogą liczyć na preferencyjne warunki w danym banku. Niestety, wszystko, co dobre, kiedyś się kończy; nie inaczej jest w przypadku kart kredytowych. W związku z tym czasem, kiedy okres promocyjny kończy się, bardziej opłacalne okazuje się zrezygnowanie z usługi. Podobnie jest w sytuacji, gdy warunki użytkowania kart kredytowych przez dotychczasowych klientów ulegają zmianie, a nowe rozwiązania są mniej korzystne dla klienta;
  • znalezienie oferty, która jest korzystniejsza niż obecnie posiadana karta kredytowa. Jeśli mamy do wyboru pozostawać przy dotychczasowym rozwiązaniu lub zdecydować się na nową ofertę (może ona charakteryzować się lepszymi warunkami np. w zakresie oprocentowania) wybór wydaje się być oczywisty.

Jak zrezygnować z karty kredytowej?

Masz już pewność, że rezygnacja z karty kredytowej to dobre rozwiązanie? Jeżeli tak, to stoi przed Tobą jeszcze jedno zadanie. Podjęcie decyzji o rezygnacji z usługi to jeszcze nie wszystko; oprócz tego konieczne jest również wykonanie niezbędnych formalności. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: wykonanie tego zadania nie należy do szczególnie skomplikowanych wyzwań. Konkurencja w sektorze jest na tyle silna, że instytucje bankowe dokładają starań, by uprościć cały proces.

W efekcie, możliwa jest rezygnacja z karty kredytowej na następujące sposoby:

  • osobista wizyta w placówce stacjonarnej,
  • online, poprzez system bankowości internetowej,
  • telefonicznie – w ramach kontaktu z pracownikiem działu obsługi klienta.

Podstawę do rezygnacji z karty kredytowej stanowi wniosek. Przepisy nie nakazują, by dokument ten miał jedną, ustrukturyzowaną formę, w związku z czym każdy bank ma własny wzór formularza. Generalnie jednak podczas jego wypełniania konieczne podanie następujących informacji:

  • unikalny numer karty kredytowej (oznaczenie seryjne),
  • imię i nazwisko oraz adres zamieszkania posiadacza karty,
  • numer PESEL,
  • data sporządzenia dokumentu,
  • podpis osoby składającej wniosek.

 

Autor: Emil Zelma

 

Zobacz też:

Postępowanie restrukturyzacyjne, czyli sposób firm na problemy finansowe

0 komentarzy do “Dlaczego warto zrezygnować z karty kredytowej i jak to zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *