Oszczędności

Jak oszczędzać na bankowych lokatach?

Od kilku lat lokata w banku nie pozwala pomnażać oszczędności w spektakularny sposób. Nie oznacza to jednak, że tego typu produktu nie pozwalają na osiągnięcie zysków. Sprawdź, jak oszczędzać z sukcesem – poznaj kilka najważniejszych wskazówek.

Lokaty bankowe już dawno przestały być szansą na znaczące pomnażanie oszczędności. Obecnie wysokość odsetek jest raczej symboliczna, ale… w kilku przypadkach można liczyć na ponadprzeciętne zyski. Chociaż wiele zależy przede wszystkim od samego banku, także i w twoich rękach leży możliwość wypracowania sporych kwot w ramach odsetek.

Lokata w banku – oferta ma znaczenie

Chociaż większość banków proponuje produkty finansowe o podobnym oprocentowaniu, nie można zbyt lekceważąco podchodzić do kwestii wyboru oferty. Wiele osób podejmuje przypadkową decyzję, która wiąże się z opcją niższych odsetek.

Jeżeli chcesz mieć szansę osiągać wyższe zyski, koniecznością jest porównanie dostępnych propozycji. Trzeba zestawić ze sobą różne lokaty, aby móc wybrać tę najkorzystniejszą. Jeśli będziesz skupiać się wyłącznie na ofercie swojego banku, szansa na atrakcyjnie oprocentowaną lokatę może ci przejść „koło nosa”.

1. Porównaj oprocentowanie

Oprocentowanie to jeden z głównych parametrów, które decydują o opłacalności lokaty. Im wyższe, tym większych odsetek można się spodziewać.

2. Sprawdź, ile lokat jednocześnie można założyć

Zasadniczo jest tak, że do każdego klienta przypisana jest jedna lokata w banku – szczególnie, jeśli proponowana jest na promocyjnych zasadach. Jednak zdarzają się wyjątki od reguły, czego dowodem jest m.in. Lokata Sprint 180 dni dostępna w ofercie Toyota Banku. W tym przypadku można założyć nawet 20 lokat jednocześnie!

Wybierz optymalny czas trwania lokaty

Co oznacza optymalny czas trwania lokaty? To nic innego, jak okres obowiązywania umowy dostosowany do potrzeb i oczekiwań oszczędzającego. Dzięki temu do minimum zostaje ograniczone ryzyko utraty odsetek z powodu wypłaty środków przed okresem zapadalności lokaty.

Jeżeli możesz pozwolić sobie na zamrożenie pieniędzy na długi czas, postaw na produkt długoterminowy. Jeśli natomiast istnieje ryzyko, że zdeponowane środki będą ci potrzebne w najbliższym czasie, najlepsza będzie krótkoterminowa lokata w banku.

Podziel środki na kilka lokat

Jeżeli chcesz oszczędzać z sukcesem, warto rozdzielić wolne środki na kilka lokat, np. z różnym czasem ich trwania. Taka dywersyfikacja pozwoli zminimalizować straty, gdyby zaszła konieczność przedwczesnej wypłaty kapitału. Należy bowiem pamiętać, że z lokaty nie da się „pobrać” tylko części środków – jak na przykład z konta oszczędnościowego.

Pamiętaj! Nie ma sensu rezygnować z lokat – mimo że niektóre nie oferują zbyt wysokiego oprocentowania. Takie produkty finansowe są jednym z najlepszych sposobów na ulokowanie wolnych środków w sposób całkowicie bezpieczny.

 


Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *