Biznes i praca

PIT 36 – 4 kroki do rozliczenia się z fiskusem

Dochody, które osiągnęliśmy w danym roku kalendarzowym, podlegają opodatkowaniu. Formularz PIT 36, dzięki któremu rozliczymy się z fiskusem, jest najczęściej używany przez podatników. Wypełnienie go stanowi jednak często problem – dość łatwo w nim o popełnienie błędu. Na szczęście z papierowych formularzy korzysta się coraz rzadziej, zastępując je arkuszami elektronicznymi, znacznie łatwiejszymi zarówno do wypełnienia, jak i wysłania. Prawidłowo uzupełniony PIT 36 to dokument, który jest informacją iż nie zalegamy z opłatami wobec urzędu skarbowego. Co to jest podatek dochodowy i jak prawidłowo go rozliczyć?

  1. Podatek dochodowy – co to jest?

  2. Deklaracja PIT 36 a formy opodatkowania

  3. Z jakich ulg można skorzystać, rozliczając podatek dochodowy?

  4. Rozliczenie podatku przez Internet z programem Pit Pro na stronie podatnik.info

Podatek dochodowy – co to jest?

Podatek dochodowy to najczęściej wykorzystywany w naszym kraju sposób na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Jego źródłem jest dochód, jaki uzyskaliśmy w poprzednim roku kalendarzowym, czyli całkowity przychód pomniejszony o koszty uzyskania. Dzięki temu, że znamy wartość naszego dochodu, możemy łatwo obliczyć należną fiskusowi sumę. W naszym kraju obowiązują dwa rodzaje tego podatku – progresywny, w zależności od wysokości dochodu wynoszący 17% lub 32%, oraz liniowy, w którym stawka podatkowa jest stała, niezależnie od tego, jaki dochód osiągnęliśmy. Jednak podatek liniowy dostępny jest tylko dla przedsiębiorców. Ostatecznym terminem złożenia deklaracji podatkowej jest ostatni dzień kwietnia w roku następnym po tym, w którym osiągnęliśmy rozliczany dochód.

Deklaracja PIT 36 a formy opodatkowania

Podatek progresywny dostępny jest zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób fizycznych. Jednak ci pierwsi mają do wyboru jeszcze inne opcje. Oprócz wspomnianego podatku liniowego mogą oni również wykorzystać zryczałtowane formy opodatkowania, takie jak karta podatkowa a także ryczałt od dochodów ewidencjonowanych. Zastosowanie innych sposobów opodatkowania niż progresywny wymaga jednak od przedsiębiorcy, który zdecydował się na takie rozwiązanie, złożenie odpowiedniego zaświadczenia w wymaganym terminie. Oświadczenie to należy złożyć w urzędzie skarbowym, lub – wykorzystując formularz CEIGD-1 – w odpowiednim do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej urzędzie gminy.

Z jakich ulg można skorzystać, rozliczając podatek dochodowy?

Ulgi podatkowe pozwalają na zmniejszenie należnej państwu kwoty i zaoszczędzenie nieco pieniędzy. Najczęściej stosowane są ulgi, związane z sytuacją rodzinną – wykorzystanie możliwości rozliczenia się wraz z współmałżonkiem oraz ulga na dziecko. W tym drugim przypadku jest to ulga progresywna, co oznacza, iż za każde kolejne dziecko (gdy mamy co najmniej trzech potomków) otrzymujemy większy zwrot podatku. Popularna jest również ulga dla osób, które opłacają rachunki za internet (w kwocie nie większej, niż 760 złotych) oraz ulga dla osób, które są honorowymi krwiodawcami. Gdy, wykorzystując przysługujące nam ulgi, rozliczymy PIT 36 za rok 2020, musimy tylko pamiętać, by zrobić to na odpowiednim formularzu.

Rozliczenie podatku przez Internet z programem Pit Pro na stronie podatnik.info

Rozliczenie podatku dochodowego przez internet to rozwiązanie, z którego korzysta już spora ilość obywateli. Wśród mnóstwa zalet takiego rozwiązania najważniejsze to – łatwość wypełnienia formularza, brak konieczności osobistej wizyty w urzędzie skarbowym i uniknięcie stania w długiej kolejce. Bardzo dobrą opcją jest rozliczenie PIT 36 w formie elektronicznej z programem pit pro na stronie podatnik.info. Dzięki temu oprogramowaniu w intuicyjny sposób uzupełnimy wszystkie pola w arkuszu i wyślemy formularz na serwery urzędu skarbowego, spłacając zobowiązanie wobec fiskusa.


Artykuł sponsorowany

 

2 komentarze do “PIT 36 – 4 kroki do rozliczenia się z fiskusem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *