Oszczędności

Rekordowo niskie stopy procentowe – czy oszczędzanie dalej ma sens?

Wiedza ekonomiczna w naszym społeczeństwie od lat jest na dosyć niskim poziomie. Inwestowanie swoich środków rozważa tylko niewielka część z nas. Większość posiadaczy kapitału, nawet jeśli jest on niewielki, myśli raczej o oszczędzaniu. A w tym przypadku najchętniej wybieramy lokaty.

Posiadanie oszczędności to oznaka rozsądku, niestety lokowanie ich w bankach, na nisko oprocentowanych lokatach już takie korzystne nie jest.

28 maja RPP znowu obniża stopy procentowe

Tego dnia główna stopa procentowa zeszła do poziomu 0,10 procenta. Na tak niskim poziomie na Świecie mają je tylko w 28 krajach, z czego 25 należy do strefy Euro. W teorii stopy procentowe mogą jeszcze zmaleć, bo znane są przypadki wprowadzenia ujemnych stóp na przykład w Japonii. Czy doczekamy się tego w Polsce, nie wiadomo.

Nasze 0,1 procenta oznacza, że banki mogą pożyczać od banku centralnego pieniądze z oprocentowaniem niemal równym zeru. Mając tak tani dostęp do pieniędzy nie będzie im zależało na oferowaniu dobrze oprocentowanych lokat.

Realne „zyski” z lokat

To ile realnie zyskamy dzięki założeniu lokaty zależy w największym stopniu od poziomu inflacji. Jeśli ceny rosną bardziej niż nasze środki na lokacie to jesteśmy stratni. Oczywiście trzymając te środki w domu stracilibyśmy jeszcze więcej, ale warto zastanowić się czy warto w ogóle obecnie „mrozić” kapitał w ten sposób.

W kwietniu tego roku inflacja liczona rok do roku wyniosła 3,4%. Być może ze względu na pogorszenie sytuacji gospodarczej wartość ta w ciągu roku jeszcze spadnie. Jednak przyjmiemy tą wartość do naszym obliczeń. Oprocentowanie lokat wynosi obecnie średnio 0,4% w skali roku.

0,4% – 3,4% = -3%

Obecnie lokując środki na takiej lokacie po roku jesteśmy o około 3% biedniejsi. Formalnie mamy więcej pieniędzy, bo z każdego tysiąca na lokacie wyciągamy w ciągu roku 4 zł. Praktycznie idąc na zakupy stać nas na 3% mniej produktów niż rok wcześniej. A oprocentowanie lokat będzie jeszcze malało. Niewykluczone, ze niedługo większość banków będzie nam proponować 0,05%, czyli 50gr z każdego ulokowanego tysiąca złotych.

Oszczędzanie na lokatach straciło już dawno sens. Być może sensowniejszym rozwiązaniem byłoby wypłacenie pieniędzy i zakopanie ich w ogródku. Przynajmniej kłopoty banku lub inna niekorzystna sytuacja nie odetnie nam do nich dostępu.

 

Zobacz także:

0 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *