Złoto to jedna z najstarszych form trzymania kapitału. Już w najdawniejszych czasach traktowano ten kruszec ze szczególnym zainteresowaniem. Dziś także jest to jedna z ciekawszych form lokowanie środków.
Inwestycja czy ochrona kapitału?
Gdy słyszymy o inwestowaniu w złoto bardzo często myślimy o spekulacji na jego wartości. To normalne, że każdy inwestor chciałby je kupić, gdy jest tanie i sprzedać, gdy będzie drogie. Jednak złoto jako takie przez wielu inwestorów traktowane jest jako forma ochrony kapitału. Wychodzą oni z założenia, że niemal wszystko może się kiedyś załamać. Gospodarka jakiegoś kraju upadnie, a wraz z nim jego waluta. Duży konflikt zbrojny również może spowodować znaczne spadki wartości walut. Do tego dochodzi jeszcze nieodpowiedzialna polityka Państw, które stawiają na masowy dodruk pieniądza. W takich warunkach żadna waluta, nawet dolar czy euro nie są gwarancją bezpieczeństwa.
Ze złotem jest inaczej. Jego ilość jest ograniczona i w perspektywie najbliższych lat nie wzrośnie znacząco (co mogłoby się stać np. w miarę podboju kosmosu). Obecnie, nawet jeśli przejściowo jego ceny mogą się mocno wahać to niemal nigdy nie spada ona poniżej pewnych wartości.
Złoto fizyczne czy wirtualne?
Odpowiedź na to pytanie zależy w dużym stopniu od perspektywy naszej inwestycji oraz jej celu. Jeśli mamy chęć w krótkim lub średnim okresie pospekulować na cenie złota to zdecydowanie będzie to lepiej zrobić w jakimś wirtualnym portfelu. Wiąże się to lepszą ceną jaką uzyskamy – za te same pieniądze możemy kupić go więcej, a potem sprzedać je w lepszej cenie.
Jeśli zależy nam na ochronie kapitału to zdecydowanie należy stawiać na złoto fizyczne. Najlepszą opcją są w tym wypadku złote monety w najbardziej popularnych wariantach takich jak Kanadyjski Liść Klonu albo Australijski Kangur. Ich zaletą jest łatwość późniejszego ich zbycia. W przypadku większych ilości można rozważyć zakup sztabek, ze względu na nieco korzystniejszy stosunek ceny do ilości kruszcu.
Jeśli chodzi o różnice cen złota wirtualnego i fizycznego to kształtuje się ona następująco. Przykładowo jeśli cena złota na giełdzie wynosi 6700 zł za uncję to 1 uncjową monetę możemy kupić za około 7000 zł. Złoto fizyczne jest około 4-5% droższe. Daje jednak pewność. A złoto wirtualne lub dostęp do niego możemy stracić z wielu różnych powodów.
Zobacz także:
Złoto dobrze działa na kobiety. Warto mieć, warto 🙂