Biznes i praca

Content marketing a copywriting – czy to jest to samo?

Czym jest content marketing oraz copywriting? Jeśli nie jesteś pewien, nie martw się – nie jesteś sam. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że między tymi dwoma ściśle powiązanymi dziedzinami występują spore różnice.

W naszym tekście wyjaśnimy, czym jest content marketing i copywriting. Oprócz tego nakreślimy kluczowe różnice między nimi. Zbadamy również, z czym wiąże się korzystanie z każdego z tych narzędzi w internecie. Dzięki temu będzie w stanie zdecydować, które z rozwiązań jest odpowiednie dla Twojej firmy.

Content marketing a copywriting: jaka jest różnica?

Istotą content marketingu jest promowanie danej marki poprzez tworzenie wartościowych treści. Celem, dla którego stosuje się takie działania (w polskim języku używa się czasem również określenia marketing treści) jest przyciągnięcie i utrzymanie jasno określonej grupy odbiorców. Z tej formy promocji korzystają przede wszystkim firmy usługowe, które świadczą swoje usługi w oparciu model B2B – są to np. biura rachunkowe, agencje reklamowe, firmy logistyczne itp.

Innymi słowy, celem marketingu treści jest zwiększanie renomy marki. Ale nie chodzi tu o nachalne sprzedawanie produktów czy usług. Content marketing to także budowanie długofalowych relacji z obecnymi i potencjalnymi klientami poprzez dostarczanie im informacji, których ci w danym momencie potrzebują.

W zależności od potrzeb i możliwości marketing treści może przynieść np. następujące formy:

  • wpisy blogowe – jest to jedna z najchętniej wybieranych form marketingu treści,
  • podcasty – na takie rozwiązanie decydują się np. duże firmy konsultingowe,
  • webinary i wywiady ze specjalistami w danej branży,
  • e-booki poradnikowe.

Content marketingu nie należy mylić z copywritingiem. Podczas gdy ten ostatni opiera się na tworzeniu krótkiego, niezbyt rozbudowanego tekstu sprzedażowego, marketing treści polega na wykorzystaniu różnych, bardziej rozbudowanych form treści do osiągnięcia celów biznesowych.

Istota copywritingu

Celem copywritingu jest nakłonienie odbiorcy do podjęcia określonej czynności. Najczęściej takie działanie ma zachęcić do takich działań jak zakup produktu czy zapisanie się do newslettera. To dlatego tekst musi być dobrze napisany, ciekawy i skierowany do odpowiednich odbiorców.

Jakie są różnice między content marketingiem a copywritingiem?

Copywriting jest często mylony z marketingiem treści, ponieważ oba podejścia opierają się na tworzeniu treści w sieci. Trzeba jednak pamiętać, że celem content marketingu jest budowanie relacji i napędzanie zyskownych działań klientów, zadaniem copywritingu jest po prostu zachęcenie do sprzedaży. Oznacza to, że tekst musi być dobrze napisany, interesujący i skierowany do właściwych odbiorców… a jednocześnie krótki i dosadny.

Inną ważną różnicą między tymi dwoma dziedzinami są stosowane narzędzia. Copywriterzy wykorzystują:

  • krótkie wpisy na blogach,
  • opisy produktów i kategorii,

jako część swojej strategii. Z kolei content marketerzy stosują na co dzień również infografiki, materiały wideo itp. Przekaz kreowany w ramach marketingu treści jest bardziej rozbudowany i wysublimowany.

Czym zajmuje się specjalista ds. content marketingu?

Content marketerzy odpowiadają za tworzenie i nadzorowanie takich treści, które powinny być interesujące i odpowiednie dla ich docelowych odbiorców. Obejmuje to np. posty na blogach, artykuły, oficjalne dokumenty, e-booki, infografiki – doborem metod musi zająć się osoba odpowiadająca za marketing firmy w sieci. Aby odnieść sukces, marketerzy treści powinni dobrze rozumieć, czym interesują się ich docelowi odbiorcy i co wzbudzi ich zainteresowanie.

Content marketing – tworzenie treści to jeszcze nie wszystko

Po utworzeniu treści zadaniem specjalisty ds. marketingu internetowego jest promowanie jej różnymi kanałami w celu dotarcia do jak największej liczby odbiorców. Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre spośród dostępnych kanałów promocji online:

  • media społecznościowe (ang. social media marketing),
  • marketing e-mailowy (jest to ciekawy sposób na wysyłkę e-booków),
  • płatne reklamy Google Ads.

Celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do zapoznania się z treścią, aby mogły się w nią zaangażować i, na co liczą przedsiębiorcy, stać się w przyszłości klientami. Całością zadań w tym zakresie zajmują się profesjonalne agencje marketingowe.

Czym zajmuje się specjalista copywriter?

Copywriter to specjalista w dziedzinie marketingu internetowego, który jest odpowiedzialny za stworzenie treści zachęcającej czytelników do podjęcia pożądanego działania. Jak już wspomnieliśmy, może być to zakup produktu, rejestracja na platformie, zapisanie się do newslettera itp.

Profesjonalny copywriting musi być jasny, bezpośredni i łatwy do odczytania. Powinien on również pasować do ogólnego tonu i przekazu marki. Twórcy treści internetowych często ściśle współpracują z projektantami i innymi specjalistami od marketingu, aby upewnić się, że elementy wizualne i treści tekstowe pasują do siebie, tworząc spójny i skuteczny przekaz.

Tworzenie atrakcyjnych nagłówków i wezwań do działania

Jednym z najważniejszych aspektów copywritingu jest tworzenie tzw. elementów CTA (CTA, co w języku angielskim oznacza „Call to Action”, czyli wezwanie do działania), które przyciągają uwagę i zachęcają ludzi do dalszego czytania i/lub podjęcia pożądanej aktywności.

Nagłówki powinny być jasne, zwięzłe i interesujące, a wezwania do działania powinny być konkretne i bezpośrednie. Copywriterzy często testują różne nagłówki i wezwania do działania, aby zobaczyć, które z nich najskuteczniej skłaniają ludzi do podjęcia pożądanych działań. Testowanie można przeprowadzić za pomocą testów A/B, w których dwie różne wersje reklamy lub fragmentu treści są pokazywane różnym grupom ludzi, aby ocenić, który wariant budzi większe zainteresowanie.

Testowanie i optymalizacja tekstu

Jak wspomniano powyżej, testowanie i optymalizacja tekstu jest kluczową częścią skutecznego tworzenia treści w ramach copywritingu. Poprzez ciągłe testowanie różnych wersji nagłówków, wezwań do działania i innych elementów tekstu, specjaliści mogą uzyskać potwierdzenie, że właściwie tworzą treści.

Copywriterzy muszą również być gotowi dostosować swoje podejście w oparciu o wyniki analiz w zakresie pozycjonowania SEO. To, co działa w przypadku jednej firmy lub odbiorców, może nie działać w przypadku innej, dlatego ważne jest, aby być elastycznym i dostosowywać się, aby uzyskać jak najlepsze wyniki.

Copywriting a content marketing. Podsumowanie

Celem content marketingu jest przyciąganie i utrzymywanie klientów poprzez tworzenie i wartościowych treści. Z kolei zadaniem copywritingu jest sprzedaż produktów lub usług poprzez tworzenie atrakcyjnych nagłówków i wezwań do działania. Kluczową różnicą między tymi dwoma rodzajami marketingu jest intencja: marketing treści polega na budowaniu relacji, podczas gdy copywriting polega na sprzedaży.

Co jest lepsze: content marketing czy copywriting? Cóż, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli zastanawiasz się, który rodzaj marketingu jest odpowiedni dla Twojej firmy, musisz rzetelnie ocenić swoje potrzeby biznesowe. W sytuacji, gdy chcesz budować długoterminowe relacje ze swoimi klientami, marketing treści będzie świetnym rozwiązaniem. Jeśli jednak chcesz w prosty sposób zachęcić użytkowników odwiedzających stronę internetową do szybkiej sprzedaży, lepszym wyborem może być copywriting.

 

Autor: Emil Zelma

0 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *