Kredyty

Jak zweryfikować firmę, która udziela nam pożyczki?

W branży usług pozabankowych działa obecnie coraz więcej firm. Znaczna część z nich to zupełnie nowe na rynku instytucje, które u wielu klientów nie wzbudzają zaufania. Wiarygodność firmy pozabankowej można jednak na różne sposoby sprawdzić, a tym samym potwierdzić bezpieczeństwo zaciągnięcia u niej pożyczki finansowej. Wszystkie firmy pożyczkowe muszą bowiem spełnić szereg kryteriów, wymogów i obowiązków prawnych, aby leganie funkcjonować.

Sprawdzenie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym

Każda instytucja pozabankowa musi dysponować numerem KRS, który przyznawany jest na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Zgodnie z aktualną ustawą, podmioty tego typu mają obowiązek rejestracji w tej bazie. KRS zbiera informacje na temat stowarzyszeń, przedsiębiorstw, fundacji oraz organizacji zawodowych i społecznych. Dane o każdej firmie pozabankowej są jawne, dzięki czemu mogą je sprawdzić wszyscy zainteresowani pożyczkobiorcy oraz weryfikować w ten sposób wiarygodność danej instytucji. Odpis KRS o pożyczkodawcy wystarczy pobrać z rządowej strony Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach elektronicznego dostępu online. Firmę pozabankową da się znaleźć po numerze KRS, REGON lub NIP, a także na podstawie nazwy. Jeżeli dana instytucja pozabankowa nie znajduje się w bazie, najprawdopodobniej nie stosuje się do obowiązujących wymogów i zaciągnięcie od niej pożyczki wiąże się z niemałym ryzykiem.

Weryfikacja firmy w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych

Firmę pozabankową można sprawdzić również w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz zamieszczonym na jej stronie internetowej. W bazie tej gromadzone są dane o podmiotach udzielających kredytów konsumenckich, a obowiązek posiadana wpisu na liście wynika z przepisów prawnych. Obecnie w rejestrze znajduje się kilkaset instytucji pozabankowych, które prowadzą w Polsce działalność związaną z przyznawaniem pożyczek stacjonarnie oraz przez internet. Lista jest systematycznie aktualizowana, a także dostępna dla wszystkich użytkowników. Na stronie KNF można wyszukać firmę pozabankową, a następnie potwierdzić jej wiarygodność. W ten sposób da się uniknąć np. wyłudzenia bezzwrotnych opłat wstępnych czy danych osobowych. Jeżeli instytucja nie znajduje się w rejestrze, prawdopodobnie działa bezprawnie i nielegalnie.

Zapoznanie się z opiniami innych użytkowników

Warto pamiętać, że nawet firma pożyczkowa obecna we wszystkich wymaganych rejestrach i bazach może działać nieetycznie. Z tego względu weryfikacji wymagają wszyscy pożyczkodawcy, również ci teoretycznie funkcjonujący zgodnie z ustawą i obowiązującymi przepisami. W przypadku wątpliwości co do bezpieczeństwa zapożyczania się w danej instytucji, warto sprawdzić opinie innych użytkowników na jej temat. Recenzje i komentarze można znaleźć zarówno na specjalistycznych stronach tematycznych, jak i różnych blogach czy forach internetowych. Opinie o pożyczkodawcy przybliżają potencjalnym klientom wiele szczegółów związanych z jego ofertą, a tym samym mogą podnieść bezpieczeństwo przyszłej współpracy. Wiele wpisów jest też zamieszczanych w mediach społecznościowych, jednak w ich przypadku duże znaczenie ma umiejętna weryfikacja źródeł.

Skorzystanie z porównywarki firm pozabankowych

Sposobem na ocenę wiarygodności firm pozabankowych jest też skorzystanie z ogólnodostępnych rejestrów, które mają formę porównywarek lub kalkulatorów pożyczek oraz innych produktów finansowych. Na ich podstawie można zweryfikować faktyczną ofertę danej instytucji, a także przyjrzeć się szczegółom dotyczącym sposobom prowadzenia przez nią działalności pożyczkowej. Z reguły do porównywarek trafiają wyłącznie wiarygodne i sprawdzone firmy pożyczkowe. Klient może zyskać dostęp do szeregu informacji na temat każdej instytucji, sprawdzając jej dokładny opis oraz wykaz wad czy zalet. Z reguły w takich miejscach są też szczegółowo przedstawione poszczególne produkty finansowe, co znacząco zwiększa możliwości wyboru oraz ułatwia ocenę opłacalności konkretnych pożyczek dostępnych przez internet.

 

Artykuł sponsorowany

0 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *