Oszczędności

Jak nie wpaść w spiralę długów?

 

Życiowe wydatki cały czas rosną. Są nimi np. nowy samochód, elektronika czy po prostu koszty życia codziennego. Nie zawsze jednak dany wydatek jest realnie potrzebny i zdarza się, że może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu finansowego. W tej sytuacji łatwo jest wpaść w spiralę długów, z której potem niełatwo jest wyjść. Pora przyjrzeć się poradom jak zapobiec temu ryzyku.

Co to jest spirala zadłużenia?

Spirala długów to pojęcie, z którym często można się spotkać. Jest tak, dlatego że zadłużonych Polaków jest aż 2,7 miliona. Według danych z Krajowego Rejestru Długów łączna zaległa kwota to 54,3 miliarda złotych. Takie sumy działają na wyobraźnię. Problem spotyka wiele osób ze względu na nikłą wiedzę na temat zarządzania pieniędzmi. Powoduje to sytuację, w której obywatele zaciągają kolejne zobowiązania, którymi chcą spłacić już istniejące zaległości. Jest to prawdziwa droga donikąd.

Jak zapobiec powstaniu spirali długów?

Na szczęście istnieje wiele sposobów, które mogą zapobiec wpadnięciu w finansową pułapkę. Niektóre z nich mogą zmusić do zmiany życiowych przyzwyczajeń. Czasami mimo utraty pewnej wygody warto się poświęcić, by później nie musieć żyć w stresie.

Nie wydawaj więcej niż zarabiasz

Trzymanie się tej wydawałoby się prostej zasady potrafi naprawdę wiele zdziałać. Wielu ludzi przez dłuższy czas żyje na kredyt nie martwiąc się tym, że w końcu trzeba będzie zmierzyć się z zobowiązaniami. Pilnując cały czas wydatków, by te nie przekroczyły wpływów mimochodem można nauczyć się planowania i gospodarowania pieniędzmi. Zaczekanie z nowym zakupem, aż na koncie pojawi się niezbędna kwota czasami może pomóc uświadomić, że nowy zakup wcale nie jest taki niezbędny jak się początkowo wydawało.

Powiedz najbliższym o problemie

Jeśli posiadasz jakiekolwiek trudności finansowe nie ukrywaj ich przed najbliższymi. Taka sytuacja zawsze będzie w jakimś stopniu stresująca. Warto mieć zatem przy sobie wsparcie w osobie żony lub męża czy rodzica. Zazwyczaj trudno jest wyjawić tę informację ze względu na poczucie wstydu. Jednak zdecydowanie gorszym rozwiązaniem jest ukrywanie trudności przed najbliższymi.

Czy nowa pożyczka jest konieczna?

Nie zawsze zaciągnięcie pożyczki rozwiąże problemy. W większości przypadków może wręcz ich w przyszłości przysporzyć. Dlatego warto zastanowić się nad sensem wzięcia nowego zobowiązania. Szczególnie jeśli ma ono finansować bieżące zadłużenie. W takim przypadku zdecydowanie rozsądniej jest postarać się zmniejszyć koszty oraz powalczyć o większe zarobki u obecnego, a może i nowego pracodawcy. Wiele osób, które uporało się z długami, zamiast szukać nowych ofert pożyczek, poszukiwało ogłoszeń pracy dodatkowej, która może pozwolić zwiększyć przychody.

Przeanalizuj swoje wydatki i prowadź budżet domowy

Nierzadko zdarza się, że dodatkowe środki można uzyskać obcinając zbędne wydatki. Mowa tu np. o wszelkiego rodzaju opłatach za subskrypcje, które bywają nieużywane. Aby znaleźć takie źródła dodatkowej gotówki, wystarczy prześledzić historię swojego rachunku bankowego. Możliwe też, że tańszym i zdrowym rozwiązaniem będzie 20-minutowy spacer do pracy zamiast jazdy samochodem.

Po tym wszystkim warto zabrać się za budżet domowy. Jego prowadzenie nie musi być wcale trudne. W internecie łatwo jest znaleźć szablony, dzięki którym wystarczy tylko wpisywać kwoty w określone pola. Całą resztą zajmuje się komputer. Poprzez to już po miesiącu można dokonać analizy, która pomoże namierzyć największe źródła wydatków. Każdy z nich będzie musiał być bardziej przemyślany, gdyż później będzie trzeba go wpisać do tabelki.

Zaplanuj działanie

Jeśli masz już zadłużenie warto zastanowić się jak podejść do jego spłaty. Nigdy nie opłaca się chować tematu pod dywan. Negocjowanie spłaty np. z bankiem zawsze się opłaci, ponieważ każdy wierzyciel chce jednego – spłaty. W przypadku posiadania kilku zobowiązań warto zastanowić się nad konsolidacją kredytu. Niekiedy takie rozwiązanie pozwoli zapewnić niższą ratę kredytu. Koniecznie jednak trzeba skrupulatnie zapoznać się z umową, ponieważ może się zdarzyć, że skonsolidowanie kredytów zwiększy całą kwotę do spłaty.

Komu najbardziej grozi spirala zadłużenia?

Niestety, nawet jeśli określone grupy społeczne częściej popadają w długi od innych, to dane na ten temat szybko się zmieniają. Specjaliści przestrzegają i informują, że nawet obywatele, którzy dopiero ukończyli pełnoletność również stają się ofiarami spirali długów. W związku z tym istotne jest, by samodzielnie pozyskiwać wiedzę na temat ekonomii i zarządzania pieniędzmi. Dzięki temu można uchronić się przed konsekwencjami, które związane są z zadłużeniem.

 

Autor: Dawid Kałuża

 

Zobacz też:

 

Jak zweryfikować firmę, która udziela nam pożyczki?

0 komentarzy do “Jak nie wpaść w spiralę długów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *