Oszczędności

Jak oszczędzać na zakupach spożywczych?

Niemal zawsze, gdy wydajemy pieniądze regularnie, jest miejsce na oszczędności. Możemy kupić coś tańszego. Możemy kupić mniej. Nie inaczej jest w przypadku zakupów spożywczych. Oszczędzanie na jedzeniu trzeba robić mądrze. Kupowanie tanich produktów, których skład zawiera wiele szkodliwych substancji, może nieco poprawić nasz budżet. Z czasem odbije się jednak na naszym zdrowiu. Sprawdź, jak oszczędzać na zakupach bez szkody dla zdrowia i samopoczucia!

Poniżej przedstawiamy listę wskazówek – jak to robić mądrze.

1. Zrób listę zakupów i sztywno się jej trzymaj

Najlepiej jeśli listę taką oprzesz o plan posiłków i innych bieżących potrzeb. Ten prosty sposób pozwoli zachować większą dyscyplinę na zakupach. Dużo rzadziej skusimy się na jakieś promocje i nakupimy niezbyt potrzebnych rzeczy.

2. Jak oszczędzać na zakupach: Rób mądrze zapasy

Ten punkt jest szczególnie istotny. Kupować na zapas należy w momencie gdy dane produkty są w atrakcyjnej cenie. Kupując na promocji, możemy oszczędzić całkiem spore kwoty. Co ważne zapasy powinny być na bieżąco spożywane. Ważne, aby się nie zepsuły. A uzupełniane, gdy trafimy na odpowiednią cenę.

3. Nie rób zakupów na głodnego

Kiedy jesteśmy głodni, dużo łatwiej skusimy się na dodatkowe przekąski czy smakołyki. Z pewnością kupimy także więcej jedzenia. Z pełnym brzuchem zachowujemy się racjonalniej.

4. Jak oszczędzać na zakupach: Płać gotówką

Oczywiście, że płatności kartą są wygodne. Niestety znacznie ułatwiają nam wydawanie dużych kwot pieniędzy. Pozbycie się z portfela kilku banknotów przychodzi nam znacznie trudniej.

5. Wybieraj świadomie

Sklepy ustawiają swoje produkty w taki sposób, abyśmy automatycznie wybierali produkty z najwyższą marżą i wysoką ceną. Tańsze, a zazwyczaj równie dobre, ukrywane są na niższych lub wyższych półkach. Warto zwracać większą uwagę na produkty, które nie wpadają od razu w oko.

6. Porównuj ceny do wielkości

Warto zwracać uwagę na cenę za 100 gram, 1 litr lub podobne miary. Porównując je pomiędzy sobą, możemy stwierdzić jakiej wielkości opakowanie jest najkorzystniejsze oraz który produkt wychodzi najtaniej. Zazwyczaj kupując nieco większe produkty, dostaniemy więcej za te same pieniądze.

7. Korzystaj z programów lojalnościowych i kart rabatowych

Większość sklepów oferuje jakąś formę programu lojalnościowego, gdzie zbieramy punkty i wymieniamy je na nagrody albo otrzymujemy zniżki na zakupy. Warto z nich korzystać, zwłaszcza jeśli często kupujemy w jednym miejscu.

8. Jak oszczędzać na zakupach: Wybieraj tańsze sklepy

Za te same produkty możemy zapłacić zupełnie inną kwotę w innym sklepie. Znalezienie tego najtańszego, do którego możemy w miarę wygodnie dotrzeć, powinno być naszym priorytetem.

 

Listę można by oczywiście jeszcze dalej rozwijać. Jednak już wdrożenie tych kilku punktów może przełożyć się na realne oszczędności.

Zobacz także: Walka z dziecięcymi kaprysami w sklepie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *